Aktuality 2022/2023

Aktuality 2022/2023

Světový den VODY

22. března 2023 se žáci naší školy zúčastnili akce Světový den VODY, který si připomínáme z důvodu skutečnosti, že na světě více než miliarda lidí trpí nedostatkem pitné vody, nemá přístup k vodě. Světové organizace se zaměřují na čistotu a ochranu vod a jejich šetření.

Žáci byli seznámeni s koloběhem vody na naší planetě, významem ochrany a úsporou vody. Poté vypracovali pracovní listy s pokusy. Žáci poznali, jak je voda pro život na planetě důležitá a musíme s ní šetřit.

Fotogalerie

Ponožkový den

Ve středu 21. března 2023 jsme si ve škole připomněli Světový den Downova syndromu PONOŽKOVÝM DNEM. A tak jsme měli každou ponožku jinou, někdo veselou, proužkovanou, s třešněmi nebo květy… jiný jen „zimní“ motiv, ale všichni s dobrou náladou. A proč zrovna ponožky? Ponožky patami k sobě totiž vytvoří chromozom X, který mají děti s tímto syndromem navíc. A naše paní učitelky se nechaly inspirovat kolegyněmi z jiných škol a vytvořily pracovní listy pro naše žáky s tématem ponožek na různé předměty.

Všem, kteří se zapojili do tohoto dne na podporu lidiček s DOWNOVÝM SYNDROMEM, děkujeme.

Světový den Downova syndromu je letos věnovaný všem lidem, kteří jsou jiní.

Fotogalerie

Být středověkým rytířem

V pondělí 20.3. jsme byli na přednášce o středověkých rytířích a hradech v muzeu v Trutnově. Přednáška se týkala hlavně historie trutnovského hradu, později přestavěného na zámek, ze kterého se bohužel nedochovaly žádné památky ani podoba, jak vypadal. Žáci zde mohli zúročit i své poznatky ze školy, kde jsme se touto tématikou zabývali v hodinách dějepisu. Po kratší přednášce si žáci udělali trojice a každá z nich podle svých představ vytvořila podobu rytíře. Poté každý žák si vymyslel a nakreslil svůj vlastní erb. Na konci ještě téměř všichni žáci museli pokleknout a proběhlo pasování na rytíře skutečným historickým mečem. Na úplný závěr si ještě žáci mohli prohlédnout temnější expozici, jak v dřívějších dobách lidé žili a pracovali.

Fotogalerie

Beseda „Veselé zoubky“

V měsíci březnu byla tato beseda věnována preventivnímu programu péče o zuby. Protože zubní kaz  patří k  nejrozšířenějším onemocněním, využili  jsme preventivního programu nabídky dm drogerie „Veselé zoubky“. Program byl pro žáky I. stupně a dále pro absolventy vyšších ročníků ze speciálních tříd.

Program zahrnoval:

  1. Výukové DVD se zábavně-vzdělávacím filmem „Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek“.
  2. Pracovní listy pro každého žáka.
  3. Samolepky pro každého žáka. Samolepku si mohly děti doma nalepit v koupelně, aby měly správný postup čištění zoubků stále před očima.
  4. Preventivní balíčky pro každého žáka. Preventivní balíček obsahoval 
  • zubní pastu,
  • zubní kartáček,
  • žvýkačky bez cukru,
  • přesýpací hodiny pro odměření minimálního času potřebného k důkladnému vyčištění chrupu.

Všichni žáci si odnesli praktické hygienické potřeby k péči  o chrup.

Fotogalerie

Zápis do 1. ročníku pro školní rok 2023/2024

ZÁPIS ŽÁKŮ
Ředitelství Speciální základní školy Augustina Bartoše
vyhlašuje
ZÁPIS ŽÁKŮ
do prvního ročníku školy zřízené dle § 16, odst.9,
pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami
a pro děti se zdravotním postižením, které mají
doporučení poradenského zařízení k poskytování
podpůrných opatření od 3.stupně.

Zápis se bude konat v budově školy –
- Speciální základní škola Augustina Bartoše –
Nábřeží pplk. A. Bunzla 660, Úpice
dne 18. dubna 2023 (úterý) od 13,00 do 16,00 hodin.

Přijďte, těšíme se na Vás!
Informace na tel. čísle : 736 409 463 , na webu školy: www.spzsabartose.cz
email: zvs.kulhankova@centrum.cz

 

Plakátek

Jaroměřská hokejka 10. ročník

Ve středu 18. ledna 2023 se naši žáci zúčastnili 10. ročníku florbalového turnaje Jaroměřská hokejka. Žáci se zúčastnili turnaje družstev i soutěže florbalových dovedností. I přes velkou snahu jsme v soutěži družstev prohráli, ale užili jsme si to. Moc všem sportovcům děkuji za skvělou reprezentaci naší školy a budeme trénovat na další utkání.

Fotogalerie

Andělská Dřevěnka

V předvánočním čase naši žáci navštívili úpickou Dřevěnku, kde probíhá výstava Andělská Dřevěnka. Jak už napovídá název, viděli jsme mnoho andělů z různých materiálů – dřevo, papír, keramika, přírodniny či látky. Nechyběla ani vánoční výzdoba v podobě vánočních stromečků, napečeného cukroví a betlémů různých velikostí. Moc děkujeme za krásnou výstavu plnou pohody a andělské hudby.

Fotogalerie

Vánoční ZOO

V pondělí 12. prosince se vydali žáci III. třídy do Dvora Králové nad Labem. Cílem jejich cesty byla návštěva zoologické zahrady, kam jeli ozdobit vánoční stromeček vlastnoručně vyrobenými ozdobami. „Skřítkové“ se žákům opravdu povedli a umístili jsme je na stromeček před pavilonem ptáků. V ZOO je nový druh tučňáků, který se nám moc líbil. Vánoční zahrada je opravdu kouzelná a jsme moc rádi, že jsme si ji mohli celou projít.

Fotogalerie

Návštěva knihovny

V úterý 6. prosince jsme navštívili místní knihovnu, kde pro nás bylo připraveno povídání a pohádky na téma blížících se Vánoc. Povídání o tradicích Vánoc, zdobení stromečku, pečení vánočky a cukroví nám bylo zpříjemněno přečtením příběhu „Jak přízemní mrazík Ferda udělal moc tenký led“. Potom jsme se pustili do luštění vánočních rébusů, bludišť a křížovek nebo prohlížení knížek. V knihovně se nám moc líbilo, moc děkujeme.

Fotogalerie

Mikulášská nadílka

V pondělí 5. prosince k nám během dopoledne zavítali na návštěvu andělé, čerti a Mikuláš. Postupně obešli třídy ve škole, kde pro ně žáci měli připravené písničky nebo básničky. Za to je Mikuláš pochválil, ale i přečetl pekelnou listinu zlobivých žáků. Čerti si nikoho neodnesli a andělé žákům rozdali malou sladkost.

Fotogalerie

RADOST 28

V podzimním čase se naše škola zúčastnila přehlídky výtvarných prací osob s mentálním postižením RADOST 28. Letošního ročníku se zúčastnilo 448 osob z 19 škol a školských zařízení. Vybíralo se z 625 prací. V přiloženém videu je pozvánka výstavu obrázků v Městském společenském domě v Kolíně. Mezi finalisty byla nominována naše Anna Zavoralová.

Diplom

Výukový program PAVÍ VEJCE

V pondělí 28. listopadu 2022 se žáci naší školy zúčastnili výukového programu Paví vejce ve spolupráci s KRNAP v Krkonošském centru environmentálního vzdělávání KRTEK. Programem nás provázel pan Ing. Bílek, který nás v centru přivítal. Zajímavým způsobem jsme si povídali o významu sadařství v Krkonoších, zanechání stop ovocných stromů v krajině a možnostech věštění – „Barborky“, rozkrojené jablíčko, hozená slupka za záda a další. Nejen že jsme si zopakovali základní poznatky o stromech, ale provedli jsme si i praktický pokus na význam slupky na ovoci.

Po krátké přestávce se z nás stali odborníci na pomologii. Co to pomologie vlastně je? Specializované odvětví botaniky, které se zabývá popisem a studiem odrůd ovoce. Prakticky jsme zkoumali a hodnotili 7 druhů odrůd jablek. Zaznamenávali jsme do archu hodnocení vůně plodu, charakteru slupky, konzistence a šťavnatosti dužniny či chuť podle kyselosti. Ochutnávka byla pro nás velmi zajímavá, protože každý máme jinak sladký jazýček.

Dále se žáci krásnými fotografiemi seznámili s názvy odrůd jabloní, které se nacházejí v Klášterní zahradě vedle centra. V průběhu programu jsme se dozvěděli, co je Paví vejce… odrůda jabloně. smiley A nechybělo ani procvičení získaných vědomostí. Žáci poskládali puzzle a museli určit správný název odrůdy podle klíče. V závěru programu jsme se prošli po Klášterní zahradě, která je v tomto ročním období už připravená na zimní klid.

Moc děkujeme panu Bílkovi za krásný program, žáci i učitelky si ho užili.

Fotogalerie

Oznámení o dnech volna pro žáky školy

Ředitelství SpZŠ A. Bartoše v Úpici rozhodlo vyhlásit v souladu s § 24, odst. 2, zákona č.561/2004 Sb., na pátek 18. 11. 2022 – ředitelské volno pro žáky školy. Hlavním důvodem je šetření veškerými energiemi – ve čtvrtek 17. 11. 2022 je státní svátek.

Školní jídelna při ZŠ Lány v Úpici obědy vaří, je možné si je po dohodě vyzvednout v čase od 11:00 do 11:30 hodin do vlastních nádob.

Pokud obědy chtít nebudete a máte je zaplacené, je nutné si ho na tyto dva dny odhlásit.

 

Sportovní setkání ZŠ speciálních

Ve středu 9. listopadu 2022 se žáci naší školy zúčastnili po covidové pauze již 3. ročníku Sportovního setkání základních škol speciálních královéhradeckého kraje.

Setkání se uskutečnilo ve sportovním areálu města Jaroměře ASVAJ a žáci soutěžili ve třech sportech - holomajzna, ringo a netradiční fotbal s „hruškovým“ míčem. V celkovém součtu získaných bodů jsme obsadili krásné 4. místo. Navíc Anička Zavoralová byla vyhlášena nejlepší hráčkou RINGA.

Žáci si netradiční sporty užili, setkání se nám moc líbilo a těšíme se na další.

Fotografie

Halloweenské tvoření

V pátek 21. října, si děti ze školní družiny užily Halloweenské tvoření, na které si vyrobily strašidelné masky. Čekalo na ně spousta překvapení v podobě různých soutěží, dlabání dýní, strašidelná stezka a na jejím konci byla odměna.

Fotogalerie

Oznámení o dnech volna pro žáky školy

Ředitelství SpZŠ A. Bartoše v Úpici (pracoviště Úpice a Červený Kostelec) rozhodlo vyhlásit v souladu s § 24, odst. 2, zákona č.561/2004 Sb., na dny 24., 25. 10. 2022 (pondělí a úterý) – ředitelské volno pro žáky školy z technicko-organizačních důvodů (vyklízení nábytku ze tříd z důvodu realizace plánovaných prací – opravy podlah a výměna podlahových krytin – vyklízení nábytku ze tříd, stěhování suterénu a z důvodu nutnosti šetření energiemi).

 

Školní jídelna při ZŠ Lány v Úpici obědy vaří, je možné si je po dohodě vyzvednout v čase od 11:00 do 11:30 hodin do vlastních nádob.

Pokud obědy chtít nebudete a máte je zaplacené, je nutné si obědy na tyto dva dny odhlásit.

 

Jaroměřská hokejka

Ve čtvrtek 6. října 2022 se po covidové pauze opět konal v Jaroměři florbalový turnaj Jaroměřská hokejka. Byl to již 9. ročník, kterého se účastnilo i družstvo Speciální ZŠ Augustina Bartoše v Úpici. Žáci se zúčastnili turnaje družstev i soutěže florbalových dovedností. I přes velkou snahu jsme v soutěži družstev prohráli, ale užili jsme si to. O to víc nás těší, že naše brankářka Jolana Absolonová byla vyhlášena nejlepším brankářem turnaje. Moc všem sportovcům děkuji za skvělou reprezentaci naší školy a budeme trénovat na další utkání.

Fotogalerie

Dopravní soutěž ZŠ speciálních Náchod

Krajské kolo dopravní soutěže ZŠ speciálních se po covidové pauze konalo v úterý 20. září 2022 v Náchodě. Čtyřčlenné družstvo SpZŠ Augustina Bartoše, Úpice (Jolana Absolonová, Nikola Pavlásek, Matěj Šterba a Anna Zavoralová) vyhrálo krásné 3. místo. Soutěžící plnili úkoly z oblasti pravidel silničního provozu, znalosti poskytnutí první pomoci a dovednosti jízdy po dopravním hřišti i překážkové dráze. Jsem ráda, že počasí nám přálo, a nezmokli jsme. Všem moc děkuji za reprezentaci školy a věřím, že za rok budeme opět na stupních vítězů. smiley

Fotogalerie

Dožínky

Oslava úrody a naše školní švestkobraní.

V pondělí 19. září proběhla celodenní školní akce. Děti byly seznámeny s tradicí „Dožínek“, dozvěděly se, jak to dříve chodilo, a jak je důležitá i v současné době každoroční sklizeň úrody, zejména obilí.

Součástí akce bylo celodenní pečení tradičních moravských koláčů, protože k „Dožínkám“ dobré jídlo a pití patří. Děvčata i chlapci se seznámili s receptem na kynuté těsto a samostatně si dle výběru připravili svůj vlastní švestkovo-makovo-tvarohový koláč, na kterém si potom pochutnávali.

Pak už zbýval jen malý výrobek z naší tvořivé dílny, kde se makovice natrhané na poli měnily na různobarevné makové panenky.

Švestky, mák a pohoda s provoněnou kuchyní přinesli dětem hezký zážitek a dobrou náladu s úsměvem na tváři.

Fotogalerie

Střelecké přebory

V pátek 9. září 2022 se na školní zahradě konaly střelecké přebory pod dohledem pana Čudky. Všichni žáci si mohli vyzkoušet střelbu ze zbraně na terč. Nejdříve byli poučeni, jak se zbraň drží a jakým způsobem se má zamířit. Někdo střílel ze stoje, někdo zase vleže. Ačkoliv někteří měli zbraň v ruce poprvé a měli z ní respekt, terče nezůstaly čisté. Panu Čudkovi moc děkujeme za spolupráci a budeme se těšit zase za rok.

Fotogalerie