Aktuality 2021/2022

Aktuality 2021/2022

11. ročník Evropských her handicapované mládeže EMIL OPEN v Brně

Ve dnech 22. – 25. 6. 2022 se po dvouleté odmlce žáci naší školy zúčastnili 11. Evropských her handicapované mládeže, kde bylo přes 549 sportovců z 16 různých zemí Evropy. Soutěžilo se v těchto disciplínách: v atletice, plavání, boccie, stolním tenise, nově ještě v lukostřelbě a cyklistice. Naši žáci (Jolana Absolonová, Nikola Balogová, Matyáš Lelek, Matěj Štěrba, Vítek Ferenc, Nikola Pavlásek, Augustin Absolon, Gabriela Absolonová, Anna Zavoralová, Monika Dunová, Sebastian Duna, Lucie Kábrtová) se rozhodli porovnat své síly s ostatními v královské disciplíně, a to atletice. Soutěžili v hodu míčkem, skokem dalekým z místa i rozběhem, v běhu na 50 a 200 metrů.

Ve středu po příjezdu se konal zahajovací ceremoniál na sportovním stadionu VUT, kde proběhlo přivítání, přečtení slibů ze stran rozhodčích, sportovců, trenérů a poté krátký doprovodný program. Ve čtvrtek za krásného slunečného počasí probíhaly na stadionu kvalifikace jednotlivých disciplín. Navečer, kdy měli naši žáci kvalifikaci za sebou, jsme absolvovali jeden z doprovodných programů, a to návštěvu zábavního centra Bruno park. V pátek pak probíhaly opět za nádherného počasí finálové souboje. Zde se už rozdělovaly medaile a děti jich přivezly celkem 13. Navečer proběhl slavnostní ukončovací ceremoniál zakončený diskotékou. V sobotu jsme měli opět možnost vybrat si další doprovodný program. Děti si vybraly návštěvu ZOO. Pak už jen zbývalo vyzvednout věci z ubytovny, nasednout do vlaku směr Malé Svatoňovice. Celé toto sportovní klání bylo moc fajn a všichni se už těšíme na další ročník, který se bude konat opět v Brně.

Fotogalerie

MISTROVSTVÍ ČR V SILNIČNÍ CYKLISTICE V RAČICÍCH

Tento školní rok se žáci naší školy opět (Anna Zavoralová, Lucie Kábrtová, Matěj Štěrba a Nikola Pavlásek) zúčastnili ve dnech 14. – 15. 6. 2022 již 24. ročníku Mistrovství ČR v silniční cyklistice a 3. otevřeného mistrovství ČR ve veslování na trenažéru v Račicích. I tento rok byla silná konkurence, přijelo závodit kolem 100 závodníků. Po počátečních potížích při cestování vlakem do Štětí, poté ještě pár kilometrech na kolech do Račic, žáci absolvovali silniční závod podle kategorií na 10 a 20 kilometrů. I přes velké teplo všichni závod zdárně dokončili. Lucka Kábrtová se v silničním závodě statečně poprala s 20 kilometry ve své kategorii a umístila se na 1. místě. Nikola Pavlásek na 10 km skončil na 2. místě. Další den proběhla časovka na 5 a 10 kilometrů. I tentokrát se někteří umístili takzvaně „na bedně“, a to Nikola Pavlásek a Lucka Kábrtová shodně na 2. místě. Tento den ještě proběhl závod na veslovacích trenažérech a i zde jsme byli velice úspěšní smileysmiley. Na závěr proběhlo vyhlášení, předání medailí a posilnění rychlým obědem jsme opět naskočili na kola a celí zpocení s posledními zbytky sil došlapali k vlaku a hurá domů. Už se ale všichni těší na další ročník těchto závodů.

Fotogalerie

KRAJSKÉ KOLO SOUTĚŽE „MLADÝ ZDRAVOTNÍK ČČK“

POMOZTE NÁM POMÁHAT!

Po dvouleté odmlce, kdy nám coronavirus nedovolil dělat skoro nic, se ve čtvrtek 9. 6. 2022 opět uskutečnil další, již 18. ročník krajského kola soutěže „Mladý zdravotník ČČK“ pro žáky speciálních škol. Zúčastnily se hlídky z mnoha měst Královéhradeckého kraje. Letos nám však počasí příliš nepřálo, pršelo, jen se lilo, tak jsme museli přejít k plánu B a celou akci uskutečnit v budově školy. Díky zrekonstruovanému suterénu se nám to podařilo a bylo to celkem dobrodružné smiley!

Soutěží tříčlenné smíšené hlídky a jejich úkolem je splnit na co nejvíce bodů úkoly na dvanácti stanovištích. Jednotlivé úkoly nejsou vůbec jednoduché, protože na soutěžící jsou připraveny úkoly nejen z oblasti historie ČČK, ale i další teoretické a praktické úkoly – poznávání léčivých bylin, obsah brašny první pomoci, ale hlavně jsou vždy na soutěžící připraveni figuranti z řad Mládeže ČČK v Úpici, kteří báječně dokážou ztvárnit šok zraněného člověka, kterému například z dlaně ruky trčí obrovský střep, krev teče proudem….  A teď mi, prosím, pomozte!!!!! Než se žáci dostanou do cíle, musí také absolvovat zkoušku z pravidel silničního provozu, přenášejí raněné, obvazují různé složité části těla, dokazují, že i ve sportovní disciplíně (hod na cíl) nejsou „žádný béčka“ …

Ač naši žáci nesou na svých bedrech nějaké to zdravotní postižení, jsou velice šikovní a dokáží se naučit, jak v případě nouze pomoci. Pochvalu slyšeli i od mnoha hostů, kteří se na průběh soutěže, přišli či přijeli podívat – za našeho zřizovatele – Krajský úřad Královéhradeckého kraje paní Mgr. Iva Polednová a Bc. Jitka Řeháková, starosta Města Úpice pan Petr Hron a ředitelka OS ČČK Trutnov paní Iveta Špičková.  Všem mnohokrát děkujeme za podporu, vstřícnost a motivační slova, která k soutěžícím vždy pronesou.

Je již tradicí, že je tato soutěž podpořena mnoha subjekty a já bych ráda touto cestou poděkovala Krajskému úřadu Královéhradeckého kraje, Městu Úpice, OS ČČK Trutnov, MS ČČK Úpice, manželce syna zakladatelky této soutěže paní Ing. Haně Havlové a samozřejmě všem, kteří se ochotně podíleli na organizaci a hladkém průběhu soutěže – rozhodčím z řad MS ČČK Úpice a Policie ČR, dále i skvělým figurantům, učitelkám, které děti na soutěž připravovaly a samozřejmě i všem soutěžícím.  Velké díky patří také pracovnicím ŠJ při ZŠ Lány, které pro všechny připravily opět skvělý oběd.

Letos se z vítězství radovala hlídka z Trutnova a trutnovští si na jeden rok ponechají krásný putovní pohár. Druhé místo obsadila hlídka ze školy v Úpici a na třetí příčce skončila hlídka žáků z České Skalice. Celkem se zúčastnilo 14 hlídek a celou výsledkovou listinu a fotoreportáž můžete zde.

Výsledková listina

Květinová výstava

V úterý 7.6. navštívila školní družina Květinovou výstavu na Dřevěnce v Úpici. Výstava byla velmi pěkná a voňavá, už při vstupu jsme všichni cítili velmi příjemné vůně.

Fotogalerie

Turisticko-ekologický týden na Hoffmanově boudě

V týdnu od 23. do 27. května 2022 se žáci naší školy po dvouleté pauze zúčastnili turisticko-ekologického pobytu v Krkonoších, konkrétně na Hoffmanově boudě. Ta se nachází nedaleko Stezky korunami stromů u Janských Lázní.

První den jsme si vyšli na Zlatou vyhlídku a celou do lázeňského městečka jsme si v přírodě zahráli hry. Nejlepší byla na „Medvěda“. Druhý den dopoledne jsme si naopak vyšlápli nahoru do kopce, pod lanovou dráhou jsme křižovali Černou horu sem a tam a pozorovali krásy přírody. Všude přítomné bublající potůčky svým zvukem uklidňují a doplňují zpěv ptáků. Odpoledne nám už počasí moc nepřálo a tak jsme se pustili do výroby náramků. Ty se nám opravdu moc povedly.

Třetí den dopoledne nám počasí opět nepřálo, věnovali jsme se první pomoci a turnaji v pexesu. Když se na nás opět usmálo sluníčko, čekala na nás „fáborkovaná“ s tajenkou. Většina dětí ji vyluštila a čekala na ně sladká odměna.

Ve čtvrtek na nás čekal velmi nabitý program. Po snídani jsme se vydali do lanového parku. Děti se podle svých možností rozdělily do skupin a vyzkoušeli si projít náročnou trasu v lanech. Byly opravdu šikovné a statečné, někteří byly až 4 metry vysoko. Poté nás čekala jízda lanovkou na Černou horu a výšlap po okolí a zpět do Janských Lázní. Počasí nám přálo a tak jsme viděli Sněžku a krásná údolí. V Janských Lázních nechyběla zmrzlina ani lázeňské oplatky. Tento den jsme ušili 20 kilometrů!!!

Poslední den jsme vedle boudy vytvořili paletky paní přírody a za deště jsme odjeli domů. Věřím, že se žákům pobyt na Hoffmanově boudě líbil a za rok se vrátíme na ni zas.

P. S. I přes nepřízeň počasí jsme ušli přes 40 km smiley!!!

Fotogalerie

Ovoce a zelenina do škol

Školního projektu se v roce 2021/2022 zúčastnilo celkem 42 dětí.

V každé třídě proběhla nejdříve ukázka ovoce a zeleniny  na prostřeném stole. Děti si vše nejdříve vzaly do rukou a vyzkoušely různé vůně. Společně jsme potom ovoce a zeleninu rozkrájeli na talíře a připravili soutěž ochutnávky se zavázanýma očima. Děti hra velmi zaujala a mnohé zjistily, že po chuti je některé ovoce a zelenina velmi těžko rozeznatelná. Pak jsme si všichni  užili společného stolování, které se dětem velmi líbilo. Děti měly krásný zážitek a pro některé to byla i první zkušenost s ochutnávkou pro ně neznámého exotického ovoce.

Fotogalerie

 

Veselé zoubky

Beseda ,,Veselé zoubky“ proběhla v měsíci květnu.

Protože zubní kaz i dnes stále patří k celosvětově nejrozšířenějším onemocněním, využili jsme preventivního programu nabídky DM drogerie ,,Veselé zoubky“. Program byl pro žáky I. stupně a dále pro absolventy vyšších ročníků ze speciálních tříd.

Program zahrnoval:

 1. Výukové DVD se zábavně-vzdělávacím filmem „Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek“.
 2. Pracovní listy pro každého žáka.
 3. Samolepku, kterou  si mohly děti doma nalepit v koupelně, aby měly správný postup čištění zoubků stále před očima.
 4. Preventivní balíček pro každého žáka, který obsahoval
 • zubní pastu,
 • zubní kartáček,
 • žvýkačky bez cukru,
 • přesýpací hodiny pro odměření minimálního času potřebného k důkladnému vyčištění chrupu.

Všichni žáci si odnesli praktické hygienické potřeby k péči  o chrup a v neposlední řadě i mnoho znalostí z této oblasti.

Fotogalerie

Zdravotnický víceboj Úpice – Havlovice

11. 5. se  naše čtyřčlenná hlídka vypravila plnit úkoly v soutěži ,,Zdravotnický víceboj“. Start začínal na školním hřišti u ZŠ Lány. Další disciplíny plnila hlídka po trase Úpice – Havlovice,  kde museli žáci plnit také poslední úkoly. Bylo potřeba řešit situace velmi náročné, např. ošetření popáleniny, masivní krvácení, bezvědomí, přenos raněného, překonávání překážek, poznávání bylin, teoretické otázky z historie ČK a v neposlední řadě si umět poradit s otázkami z dopravní výchovy.

Tato soutěž byla velmi náročná na pohotovost, postřeh a další teoretické znalosti. Naši žáci bojovali statečně a za to jim patří veliký dík. Věřím, že veškeré znalosti se jim v životě neztratí.

Fotogalerie

Projekt JEŽEK

V rámci celoročního plánu EVVO na téma Zvířata jsme se letos zapojili do projektu Ježek. Jedná se o spolupráci s KRNAPem, kdy před zimou se na jejich stanici ocitne plno malých ježků, kteří by nepřežili krutou zimu, a základní a mateřské školy jim pomáhají s chovem. V úterý 25. ledna 2022 nás přijel navštívit pan Ing. Bílek a jednoho ježka nám k chovu přivezl. Nejdříve nám udělal krásnou besedu, kde jsme se dozvěděli o různých druzích ježka, čím se ježek živí a čím ho máme krmit my. Všichni jsme pozorně poslouchali. Na stanici ježky nejdříve očistí od různých parazitů, jako jsou blechy, klíšťata, vajíčka much a teprve poté můžou k dětem. Ježka – samce jsme pojmenovali Bodláček a starala se o něj III. třída. Paní asistentka Bára nám propůjčila krásnou klec s domečkem, jooo to se Bodláček měl. Každý den mu žáci, spíše žákyně vyměňovali vodu a dávali krmivo. Také jsme ho pravidelně vážili, abychom viděli, jak mu chutná. Na začátku dubna jsme ho z vyhřáté třídy přemístili do suterénu, aby si zvykl na chladnější pomínky. V pondělí 9. dubna jsme ho společně se školní družinou šli vypustit do přírody. Doufáme, že se mu bude v naši úpických lesích a lukách líbit a brzo bude mít vlastní rodinu.

Fotogalerie

Beseda se zástupci Vězeňské služby z Odolova

Dne 4. 5. 2022 se uskutečnila beseda pro žáky II. stupně. Do školy přijeli zástupci Vězeňské služby z Odolova. Nejdříve se žáci dozvěděli informace o tom, jakým způsobem věznice funguje, proč a za jakých okolností se může jedinec dostat do vězení a jak vypadá život „za mřížemi´´. Samotná beseda byla pro všechny z nás velkým přínosem a osobním obohacením, jak v podobě zajímavých informací o životě ve věznici, tak v pohledu na problematiku kriminality, kriminálních činů a jejich společenských dopadů. Žáci měli možnost klást zástupcům Vězeňské služby různé dotazy.

          Beseda měla mezi žáky velký ohlas.

Fotogalerie

Čarodějnice

V pátek 29.4. se ve školní družině sletěly čarodějnice. Zúčastnily se různých soutěží a zatancovaly si.
 

Fotogalerie 

Dopravní den školy

V úterý 26. května 2022 se všichni žáci naší školy zúčastnili Dopravní soutěže v areálu Sparty. Zde plnili úkoly z oblasti pravidel silničního provozu, znalosti poskytnutí první pomoci, znalosti dopravních značek a dovednosti jízdy na překážkové dráze.

Počasí nám naštěstí přálo, žáci zadané úkoly plnili co nejlépe, avšak nejdůležitější jsou zkušenosti, které si odnesou do běžného života.

Zde jsou výsledky jednotlivých kategorií:

1. stupeň ZŠ speciální
1. místo          Nikola Pavlásek
2. místo           Nikolas Gorol
3. místo          Vít Ferenc

2. stupeň ZŠ speciální
1. místo          Lucie Kábrtová
2. místo          Veronika Faltová
3. místo          Barbora Šormová

1. stupeň ZŠ praktická
1. místo          Iveta Miková
2. místo           Matěj Štěrba
3. místo          Tomáš Pehl

2. stupeň ZŠ praktická
1. místo          Anna Zavoralová
2. místo           Augustin Absolon
3. místo           Sebastian Duna

Moc děkujeme na spolupráci při organizaci akce: ZŠ Lány za zapůjčení překážek a cyklických kol a panu Jörkovi za odvoz materiálu.

Fotogalerie

Den Země

Ve čtvrtek 21. dubna se žáci naší školy zapojili do celorepublikové akce „Ukliďme Česko“. V Úpici se Igelitiáda pravidelně pořádá u příležitosti blížícího se Dne Země. Nejdříve jsme se věnovali ve škole třídění odpadu pomocí vzdělávacího programu Tonda Obal a jiným ekologickým aktivitám. Následoval úklid v okolí školy a břehů řeky Úpy, kde se nám podařilo sesbírat velké množství odpadu.

Fotogalerie 

Jarní tvoření

V předvelikonočním období se naši žáci v hodinách výtvarné a pracovní výchovy pustili do výroby nejrůznějších dekorací patřící k jaru. A tak vykouzlili z papíru, keramiky, dřeva či plastu krásné zajíčky, kohoutky, kuřátka, ovečky, květiny i zákusky. Nechybělo ani barvení vajíček a vysévání jarního osení, které letos opravdu rychle vyrostlo. Doufám, že svými dekoracemi žáci udělali doma radost.

Fotogalerie

 

Poslední plavání

Ve středu 13. 4. 2022 jsme měli poslední plavání tohoto školního roku. Všechny děti se zúčastnily plaveckých závodů ve velkém bazénu. Některé děti  uplavaly celý bazén bez plaveckých pomůcek, jiné děti pomůcky využily. Děti to nakonec zvládly, naposledy si zaskákaly ze skokánku, zaplavaly si na deskách a nakonec si převzaly diplomy a sladkou odměnu. Naši malí plavci se rozloučili s instruktory a spokojeně odjížděli do školy.

Za 10 lekcí plavání se všechny děti velmi zlepšily, nikdo se nebál jít do velkého bazénu a vyzkoušet plavání po celé délce bazénu, skoky do vody z 1m vysokého skokánku a někteří i potápění pro hokejový puk.

Velmi se těšíme na další kurz, který nás bude čekat v dalším školním roce.

Fotogalerie

Velikonoční výstava

V úterý 12.4.2022 navštívila školní družina Velikonoční výstavu na dřevěnce. Dětem se výstava moc líbila, bylo to zajímavé. 
Fotogalerie

Beseda se Šárkou Musilovou

Šárka Musilová je mladá trojnásobná vítězka paraolympiády v lukostřelbě v kategorii W1 s kladkovým lukem. Naši žáci měli možnost ji osobně poznat v pondělí 11. dubna 2022, kdy přijela k nám do školy. Nejprve se nám představila a sdělila nám, co ji změnilo život a jak se dostala k lukostřelbě. Měli jsme možnost si prohlédnout šípy, s kterými se střílí přes celé fotbalové hřiště rychlostí 250 km/h. Kladkový luk nás překvapil nejen svojí velikostí, lehkostí, ale nemožností natáhnout tětivu. Při napínání se musí vyvinout síla asi 25 kg. V další části besedy jsme měli možnost si prohlédnout všechny medaile – bronzová ze smíšeného družstva z Ria de Janeira 2016 a dvě stříbrné z Tokia 2021 – individuální a smíšené družstvo společně s Davidem Drahonínským. Povídali jsme si o zážitcích z paraolympiád a hlavně o píli, s kterou paní Šárka přistupuje k tréninkům lukostřelby. Aby mohla odcestovat na paraolympiádu, musí splnit všechny potřebné závody a že jich je požehnaně… Žáky zároveň i poučila o bezpečnosti chování v běžném životě, že musí být opatrní a rozvážní při svém pobytu v přírodě i ve městě.

Beseda se nám moc líbila, moc děkujeme za zprostředkování zážitků ze sportu lukostřelby a přejeme paní Musilové hodně zdraví a úspěchů nejen sportovních. Na příštích olympijských hrách v Paříži budeme držet palečky.

Fotogalerie

Plavání

Jsme v druhé polovině našeho plaveckého kurzu. Děti jezdí s nadšením a každý čtvrtek se velmi těší. Paní instruktorky na bazénu si je chválí, že jsou všechny děti šikovné.

A my z nich máme také velkou radost, všechny naše děti chodí do velkého bazénu a mají zájem se naučit plavat. Někteří to zkoušejí po malých krůčkách, jiní si dnes sundaly plavecký pásek a zkoušely plavat i bez něj. Došlo i na skoky do vody, z kterých jsme nadšeni. Nakonec je vždy malou odměnou malý bazén, kde  je voda krásně teplá a děti si v něm pohrají.

Snad se ještě malinko zlepšíme, než začne léto smiley

Fotogalerie

RECYKLOHRANÍ

Ve středu 23. 3. 2022 se žáci naší školy zúčastnili školního programu ,,Recyklohraní, aneb ukliďme si svět.“ Cílem tohoto programu bylo seznámit děti s tříděním odpadu do správných kontejnerů, možnost využití sběrného dvora a následnou recyklací odpadu.

 Paní lektorka dětem vysvětlila správné třídění odpadu, následně děti samy rozdělovaly modely různého odpadu do barevných popelnic, dětem se velmi dařilo. Následně hádaly čas, který je potřeba pro rozložení např. ohryzku od jablka, igelitového sáčku, nedopalku od cigaret atd. Velmi nás zaujala informace o možnostech zpracování tříděného odpadu a následného využití recyklátu, na toto téma jsme shlédli i několik krátkých filmů.

 Nakonec nám paní lektora zapůjčila modely tužkové baterie, počítače a pračky, abychom se podívali, z jakých součástek se skládají. Program Recyklohraní se nám všem moc líbil a budeme se těšit na další program na téma recyklace.

Fotogalerie

Beseda DRAVCI

V úterý 22. března 2022 naší školu navštívili manželé Jirsovi se svými opeřenými kamarády. Připravili si pro nás vzdělávací program „Dotkni se křídel“, který si klade za cíl povznesení a oživení pojmu sokolnictví, propagaci přírody, její ochranu a práci s mládeží. Žákům postupně ukázali sovy – výra a puštíka a z dravců vysokého letu raroha velikého, raroha jižního, káně Harrisovo a orla skalního.

Během ukázek povídali o zvláštnostech dravců, jejich potřebách, jak je chovají, ale hlavně jsme měli možnost se dotknout jejich peříček smiley. Káně harrisovo bylo úžasné a mohli jsme si ho s rukavicí podržet. Beseda se nám moc líbila, všichni jsme byli nadšení a těšíme se na další setkání.

Fotogalerie

Den VODY

Ve dnech 21. a 22. března 2022 si žáci naší školy zúčastnili akce Světový den VODY, který si připomínáme z důvodu skutečnosti, že na světě více než miliarda lidí trpí nedostatkem pitné vody, nemá přístup k vodě. Světové organizace se zaměřují na čistotu a ochranu vod a jejich šetření.

V jednotlivých třídách proběhly individuální programy k akci – Den vody. V III. třídě byli žáci seznámeni s koloběhem vody na naší planetě, významem ochrany a úsporou vody. Poté vypracovali pracovní listy s pokusy. V I. třídě se také věnovali koloběhu vody a pozorování živočichů v okolí řeky Úpy. Starší žáci se vydali na monitoring vodních živočichů. Pomocí poznávacího klíče se snažili určit vodní živočichy.

Žáci poznali, jak je voda pro život na planetě důležitá a musíme s ní šetřit.

Fotogalerie

Nutrií rodinka

Na Sychrově se usídlila rodina nutrií, což je pro děti velice zajímavé a ne moc známé zvířátko. Takže jsme se vypravili tuto rodinku navštívit.

Fotogalerie

Karneval

Ve středu 9.3. ve školní družině proběhl karneval, děti si vyrobily zajímavé masky a čekalo na ně spoustu zábavných disciplín, za které dostaly vysloužené odměny.

Fotogalerie

Zápis do 1. ročníku pro školní rok 2022/2023

Informace ohledně zápisu do 1. ročníku v termínu 19. dubna 2022 (úterý) od 13,00 do 16,00 hodin si můžete prostudovat zde.

Plakátek

Informace o testování od 19.2.2022

S účinností od 18. 2. 2022 od 23:59 hod. ruší mimořádné opatření

Ministerstva zdravotnictví k testování ve školách a školských zařízení

 a k testování zaměstnanců

Od 19. 2. 2022 se tedy již nebudou ve všech školách a školských zařízeních testovat děti, žáci, studenti ani zaměstnanci. Veškeré povinnosti, které plynuly z těchto mimořádných opatření se s účinností od 19. 2. 2022 ruší bez náhrady.

Nadále platí, že dítě či žák mající příznaky akutního infekčního onemocnění nepatří do školy či školského zařízení.

• V případě, že dítě nebo žák vykazuje příznaky akutního onemocnění, nemůže jej škola či školské zařízení vpustit do výuky, neboť i nadále platí povinnost školy a školského zařízení takové dítě nebo žáka oddělit od ostatních a zajistit nad ním dohled zletilé osoby (§ 7 odst. 3 zákona č. 258/2000 Sb.), • škola nebo školské zařízení by pak mělo kontaktovat zákonné zástupce, aby si dítě nebo žáka vyzvedli a odvedli domů, popřípadě aby s jejich souhlasem opustil školu samostatně. Jedná se tedy o běžný postup v situacích, kdy dítě nebo žák vykazuje příznaky akutního infekčního onemocnění. Do doby vyzvednutí či opuštění školy, musí být tento žák izolován od ostatních žáků.

Více informací najdete ZDE

 

Covid 19 ve škole

Vzhledem k pozitivní diagnóze COVID-19 u žáka naší školy, budou kontaktováni zákonní zástupci žáků a pedagogové, kteří s ním byli v rizikovém kontaktu ve škole dne 27. 1. 2022 a jsou vyhodnoceni KHS jako osoby v rizikovém kontaktu, tudíž budou všichni uvedeni do karantény. Je nutné zajistit, aby uvedené osoby zůstaly doma a postupovaly dle pokynů, které jsou v příloze Dopis pro rodiče.

Karanténa je nařizována v minimální délce 5 dnů, v tomto případě do úterý 1. 2. 2022. Pokud budou tyto osoby bez příznaků onemocnění, mohou přijít do školy ve středu 2. 2. 2022.

Dopis pro rodiče

INFORMACE PRO ŠKOLY A ŠKOLSKÁ ZAŘÍZENÍ S ÚČINNOSTÍ OD 31. 1. 2022

Organizace pondělí 31.ledna 2022

Z organizačních důvodů bude oběd od 11,00 do 12,00 hodin.

Výpis z vysvědčení za 1. pololetí bude předán poslední vyučovací hodinu.

Odpolední vyučování končí v 13,15 hodin.

Vážení rodiče,

vzhledem k tomu, že nám byl v pátek 14.1.2022 oznámen pozitivní výsledek PCR testu jednoho ze žáků školy, oznamuji vám, že byl/a váš syn/dcera v rizikovém kontaktu s pozitivní osobou.  Dnešním dnem začíná karanténa do středy 19. ledna 2022. Sledujte zdravotní stav dítěte a v případě příznaků nemoci COVID19 kontaktujte telefonicky lékaře. 

Od pondělí 17. ledna do středy 19. ledna 2022 bude probíhat distanční výuka, sledujte sekci DOMÁCÍ ÚKOLY.

Dopis pro rodiče

Aktualizováno 17.1.2022

 

Preventivní testování od 3. ledna 2022

V období od 3. ledna 2022 do 16. ledna 2022 vždy v pondělí a ve čtvrtek bude provedeno u VŠECH ŽÁKŮ preventivní testování antigenním testem na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2. Od 17. ledna 2022 a pak následně každé pondělí.

Leták pro rodiče

Vánoční beseda v Městské knihovně v Úpici

Poslední  týden před Vánocemi uspořádala Městská knihovna v Úpici pro žáky prvního stupně  besedu s vánoční tematikou. Děti si poslechly vánoční příběhy, seznámily se s vánočními tradicemi  u nás i v cizích zemích. Na závěr besedy si paní ředitelka knihovny pro žáky připravila výrobu krásného přáníčka. 
Všem se opravdu povedlo a s blaženým pocitem, že Vánoce jsou již za dveřmi, jsme všichni odcházeli do školy.
 

Vánoční ZOO

V pondělí 13. prosince se vydali žáci III. třídy do Dvora Králové nad Labem. Cílem jejich cesty byla návštěva zoologické zahrady, kam jeli ozdobit vánoční stromeček vlastnoručně vyrobenými ozdobami. „Kávové stromečky“ se žákům opravdu povedli a umístili jsme je na stromeček v pavilonu žiraf. V ZOO je plno nových mláďat a tak jsme byli moc rádi, že jsme mohli celou zahradu pojít. Vánoční zahrada je opravdu kouzelná.

Fotogalerie

Vánoční víkendovka aneb Za pokladem skřítka Jedličky

Ve dnech 10. a 11. prosince si pro žáky III. třídy paní učitelky připravily zábavnou víkendovku na téma Vánoce s hledáním pokladu skřítka Jedličky.

A nebyly by to pravé Vánoce, kdyby nebyla vánočka. Pustili jsme se přípravy těsta a než nám vykynulo, vyrobili jsme si lucerničku na betlémské světlo. Povídali jsme si o vánočních zvycích, shlédli krásnou pohádku Chaloupka na vršku. Po večeři a zamotání vánočky jsme se šli projít zasněženou Úpicí. Nechyběla koulovačka, hod kouličkou na cíl a pochopitelně obdivování vánoční světelné výzdoby. Po návratu jsme dali vánočku péct a na dobrou noc si pustili Ledové království 2. V sobotu jsme se probudili krásnou písničkou Haleluja a pochutnali si na vánočce. Čekalo na nás tvoření přání technikou enkaustiky – malování voskem a doprovodné aktivity – mandaly, sudoku, rozdílné obrázky. Vyzkoušeli jsme si i zapálení a sfouknutí svíčky.

Za splněné úkoly děti získávaly indicie, které si zapisovaly do pracovního listu. Ty je nakonec dovedly na místo, kde byl schovaný skřítkův poklad. Víkendovka se moc povedla.

Fotogalerie

Mikulášská nadílka

V pátek 3. prosince jsme měli ve škole nezvyklou návštěvu… Slyšeli jsme rachocení řetězu, zvonce, blekotání, bouchání na dveře, ale na pobídku „vstupte“ nikdo nepřišel sad. Tak nezbylo nic jiného, než se paní učitelky vydaly ke dveřím samy. U dveří nikdo nečekal... Ale na prahu byl pytel se vzkazem přímo z PEKLA! To se asi čerti s Mikulášem a andělem báli a dodržovali protiepidemická nařízení. Společně jsme si přečetli hříšné listiny a po básničce a přislíbení, že se děti napraví, žáci dostali balíček. Peklu moc děkujeme.

Fotogalerie

Školní kolo v dámě a pexesu

V pátek 26. listopadu na naší škole proběhlo školní kolo v dámě a pexesu. V deskové hře „Česká dáma“, kdy se používá jen 8 kamenů na dvou řadách, bojovalo 6 hráčů z 2. stupně. Svojí strategií své spoluhráče převálcoval Petr Absolon, na paty mu dýchala Renata Kárászová a té zase Gusta Absolon. Zato v pexesu 5x6 karet to byl opravdu boj 10 hráčů bez rozdílu věku. A výsledky nás opravdu překvapily. Na 1. místě se umístila Barbora Šormová, 2. místo patří Michalu Valdmanovi a 3. místo Matyáši Lelkovi. Všem hráčům děkuji za férový boj a dodržování pravidel. Sláva vítězům, čest poraženým.

Foto zde.

M I M O Ř Á D N É O P A T Ř E N Í

Ministerstvo zdravotnictví jako správní úřad příslušný podle § 80 odst. 1 písm. g) zákona č.258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, veznění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 258/2000 Sb.“), nařizuje postupem podle § 69 odst. 1 písm. i) a odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb. k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění covid-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 toto mimořádné opatření:

Preventivní testování se ve školách provede také 6. prosince 2021 a pak následně každé pondělí. Pokud nebude prvním vyučovacím dnem v týdnu pondělí, provede se preventivní testování první vyučovací den v týdnu.

Screeningové testování

S ohledem na současný negativní vývoj epidemické situace COVID-19 bude na školách probíhat testování neočkovaných žáků antigenním testem ve dvou termínech:

 • 22. 11. 2021,
 • 29. 11. 2021.

Testování bude probíhat na stejném principu jako dosud. Testuje se v pondělí (případně první den příchodu do školy).

V případě pozitivního výsledku testu na COVID-19 nebo akutních příznaků nesmí žák/žákyně zůstat ve škole, zákonný zástupce si ho neprodleně vyzvedne a ihned kontaktuje lékaře za účelem objednání PCR testu.

Pokud si žák není schopen provést sám test, je zákonný zástupce povinen toto provést sám. Tiskopis Souhlasu ZZ je k dispozici zde.

Fond Sidus

V listopadu 2021 se naše škola zúčastnila Veřejné sbírky č. S-MHMP/1476620/2015 Fondu Sidus v hodnotě 1 800 Kč. Výnos ze sbírky je určen na pomoc zdravotně postiženým dětem v procesu léčby a rehabilitace a ke zlepšení kvality jejich běžného života.

Certifikát dárce

Setkání se Zdravou 5.

V listopadu  proběhl na naší škole projekt  Zdravé 5, který byl určen pro žáky I. a II. stupně. Program seznámil žáky I. stupně se  základními zásadami zdravého stravování – správným složením jídelníčku, ovocem a zeleninou, pitným režimem, zásadami hygieny a  bezpečnosti potravin. S informacemi byli žáci  seznámeni formou deskové hry ,,Obchod zdravá 5“, kde v několika  odděleních odpovídali na otázky a plnili praktické zábavné úkoly.

Za správné odpovědi dostávali dílky puzzle, ze kterých si na závěr složili obrázek odhalující tajemství správné výživy.  

Vybraní žáci  připravovali zdravé svačiny podle receptu. Byla to ovesná kaše s tvarohem a ovocem. Dále tousty se zeleninou a jako zdravý nápoj zázvorová limonáda s medem a citronem.  

Fotografie zde.

 

Stezka korunami stromů

V úterý 26. listopadu žáci naší školy navštívili Stezku korunami stromů, která se nachází v srdci majestátních lesů Krkonošského národního parku nedaleko lázeňského městečka Janské Lázně. Cestou po stezce jsme měli tři informační zastávky, které nás poučili o místních zvířatech a květeně. V podzemní jeskyni pod samotnou Stezkou jsme se dozvěděli vše o životě pod povrchem, vlastnostech půdy a na vlastní oči viděli kořenový systém krkonošského lesa. Trasa o délce více jak 1500 m nás provedla druhově pestrým lesem, čekala na nás četná překvapení a poučení o druzích stromů, stavbě Stezky či ukázky ptactva. Odměnou za výstup na 45 metrů vysokou věž byl úžasný výhled na Krkonoše a Janské Lázně.

Počasí nám velmi přálo a všichni jsme si to užili. smiley

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Odstávka vody

Ve středu 6. října bude z důvodu odstávky vody od 7,00 do 14,00 hodin náhradní školní program

HVĚZDÁRNA

Do školy v 8,00 hodin.

Sebou svačina, pití v batůžku.

Vyučování bude končit v 11,35 hodin.

Oběd zajištěn. (Návrat okolo 12,30 hod.)

Ranní i odpolední družina zrušena.

 

Volby do školské rady z řad pedagogických pracovníků

V pátek 24. září 2021 proběhly na škole volby do školské rady z řad pedagogických pracovníků - pracoviště Úpice. Členem školské rady se stává Mgr. Michaela Farská.

Zápis z voleb zde.

Ředitelské volno

Oznámení o dnech volna pro žáky školy

Ředitelství SpZŠ A. Bartoše v Úpici rozhodlo vyhlásit v souladu s § 24, odst. 2, zákona
č.561/2004 Sb., na pondělí 27. 09. 2021 – ředitelské volno pro žáky školy z bezpečnostních a technicko – organizačních důvodů (zvýšení pohybu pracovníků po budově školy v souvislosti s intenzivními pracemi na zateplení půdy v rámci akce Snížení energetické náročnosti budovy školy a opravnými pracemi v suterénu, kdy bude nutné omezit či zastavit přívod vody a elektřiny).


Mgr. Jana Kulhánková, řed. školy

Odstávka vody

pátek 17. září a v úterý 21. září 2021 bude z důvodu odstávky vody od 7,00 do 14,00 hodin náhradní školní program

TURISTICKO – SPORTOVNÍ DOPOLEDNE.

Sebou:

 • sportovní oblečení a obuv
 • svačina a pití na celé dopoledne
 • vše v batůžku.

Oběd zajištěn. Návrat okolo 12,30 hodin.

Ranní i odpolední družina zrušena.

Konec testování

Od pondělí 13. září 2021 končí plošné testování antigenním testem.

Zahájení nového školního roku 2021/2022

Vážení rodiče a milí žáci!

Ve středu 1. září 2021 vás všechny opět rády přivítáme v naší škole a to téměř stejných podmínek, které byly nastaveny již v minulém školním roce a vyplývají z platných zákonů a nařízení vlády:

1. Do školy mohou přijít pouze zdraví žáci/žákyně.

2. Do školy nemůže žák/žákyně s jakýmikoli příznaky COVID-19.
3. Žák/žákyně bude povinen/povinna se přímo ve škole podrobit testování antigenním testem – 1. 9. (popř. 2. 9. 2021 žáci 1. ročníku), 6. 9. a 9. 9. 2021.
4. V případě pozitivního výsledku testu na COVID-19 nebo akutních příznaků nesmí žák/žákyně zůstat ve škole, zákonný zástupce si ho neprodleně vyzvedne a ihned kontaktuje lékaře za účelem objednání PCR testu.

5. Je omezen vstup třetím osobám (zákonní zástupci a cizí osoby) do budovy školy. Ve výjimečných případech je tato osoba povinna si při vstupu do budovy školy a ve společných prostorech zakrýt dýchací cesty, a to takovým ochranným prostředkem dýchacích cest, který je uveden v aktuálně platném mimořádném opatření Ministerstva zdravotnictví.

6. Vzhledem k probíhající reknostrukci budovy prosíme o dodržování bezpečnosti pohybu v okolí a uvnitř budovy.
 

 

!!! Začínáme v 8,00 hodin ráno!!!

 

Obecné informace k provozu školy