Aktuality

Aktuality

Dopravní soutěž ZŠ speciálních Náchod

Krajské kolo dopravní soutěže ZŠ speciálních se po covidové pauze konalo v úterý 20. září 2022 v Náchodě. Čtyřčlenné družstvo SpZŠ Augustina Bartoše, Úpice (Jolana Absolonová, Nikola Pavlásek, Matěj Šterba a Anna Zavoralová) vyhrálo krásné 3. místo. Soutěžící plnili úkoly z oblasti pravidel silničního provozu, znalosti poskytnutí první pomoci a dovednosti jízdy po dopravním hřišti i překážkové dráze. Jsem ráda, že počasí nám přálo, a nezmokli jsme. Všem moc děkuji za reprezentaci školy a věřím, že za rok budeme opět na stupních vítězů. smiley

Fotogalerie

Dožínky

Oslava úrody a naše školní švestkobraní.

V pondělí 19. září proběhla celodenní školní akce. Děti byly seznámeny s tradicí „Dožínek“, dozvěděly se, jak to dříve chodilo, a jak je důležitá i v současné době každoroční sklizeň úrody, zejména obilí.

Součástí akce bylo celodenní pečení tradičních moravských koláčů, protože k „Dožínkám“ dobré jídlo a pití patří. Děvčata i chlapci se seznámili s receptem na kynuté těsto a samostatně si dle výběru připravili svůj vlastní švestkovo-makovo-tvarohový koláč, na kterém si potom pochutnávali.

Pak už zbýval jen malý výrobek z naší tvořivé dílny, kde se makovice natrhané na poli měnily na různobarevné makové panenky.

Švestky, mák a pohoda s provoněnou kuchyní přinesli dětem hezký zážitek a dobrou náladu s úsměvem na tváři.

Fotogalerie

Střelecké přebory

V pátek 9. září 2022 se na školní zahradě konaly střelecké přebory pod dohledem pana Čudky. Všichni žáci si mohli vyzkoušet střelbu ze zbraně na terč. Nejdříve byli poučeni, jak se zbraň drží a jakým způsobem se má zamířit. Někdo střílel ze stoje, někdo zase vleže. Ačkoliv někteří měli zbraň v ruce poprvé a měli z ní respekt, terče nezůstaly čisté. Panu Čudkovi moc děkujeme za spolupráci a budeme se těšit zase za rok.

Fotogalerie

11. ročník Evropských her handicapované mládeže EMIL OPEN v Brně

Ve dnech 22. – 25. 6. 2022 se po dvouleté odmlce žáci naší školy zúčastnili 11. Evropských her handicapované mládeže, kde bylo přes 549 sportovců z 16 různých zemí Evropy. Soutěžilo se v těchto disciplínách: v atletice, plavání, boccie, stolním tenise, nově ještě v lukostřelbě a cyklistice. Naši žáci (Jolana Absolonová, Nikola Balogová, Matyáš Lelek, Matěj Štěrba, Vítek Ferenc, Nikola Pavlásek, Augustin Absolon, Gabriela Absolonová, Anna Zavoralová, Monika Dunová, Sebastian Duna, Lucie Kábrtová) se rozhodli porovnat své síly s ostatními v královské disciplíně, a to atletice. Soutěžili v hodu míčkem, skokem dalekým z místa i rozběhem, v běhu na 50 a 200 metrů.

Ve středu po příjezdu se konal zahajovací ceremoniál na sportovním stadionu VUT, kde proběhlo přivítání, přečtení slibů ze stran rozhodčích, sportovců, trenérů a poté krátký doprovodný program. Ve čtvrtek za krásného slunečného počasí probíhaly na stadionu kvalifikace jednotlivých disciplín. Navečer, kdy měli naši žáci kvalifikaci za sebou, jsme absolvovali jeden z doprovodných programů, a to návštěvu zábavního centra Bruno park. V pátek pak probíhaly opět za nádherného počasí finálové souboje. Zde se už rozdělovaly medaile a děti jich přivezly celkem 13. Navečer proběhl slavnostní ukončovací ceremoniál zakončený diskotékou. V sobotu jsme měli opět možnost vybrat si další doprovodný program. Děti si vybraly návštěvu ZOO. Pak už jen zbývalo vyzvednout věci z ubytovny, nasednout do vlaku směr Malé Svatoňovice. Celé toto sportovní klání bylo moc fajn a všichni se už těšíme na další ročník, který se bude konat opět v Brně.

Fotogalerie

MISTROVSTVÍ ČR V SILNIČNÍ CYKLISTICE V RAČICÍCH

Tento školní rok se žáci naší školy opět (Anna Zavoralová, Lucie Kábrtová, Matěj Štěrba a Nikola Pavlásek) zúčastnili ve dnech 14. – 15. 6. 2022 již 24. ročníku Mistrovství ČR v silniční cyklistice a 3. otevřeného mistrovství ČR ve veslování na trenažéru v Račicích. I tento rok byla silná konkurence, přijelo závodit kolem 100 závodníků. Po počátečních potížích při cestování vlakem do Štětí, poté ještě pár kilometrech na kolech do Račic, žáci absolvovali silniční závod podle kategorií na 10 a 20 kilometrů. I přes velké teplo všichni závod zdárně dokončili. Lucka Kábrtová se v silničním závodě statečně poprala s 20 kilometry ve své kategorii a umístila se na 1. místě. Nikola Pavlásek na 10 km skončil na 2. místě. Další den proběhla časovka na 5 a 10 kilometrů. I tentokrát se někteří umístili takzvaně „na bedně“, a to Nikola Pavlásek a Lucka Kábrtová shodně na 2. místě. Tento den ještě proběhl závod na veslovacích trenažérech a i zde jsme byli velice úspěšní smileysmiley. Na závěr proběhlo vyhlášení, předání medailí a posilnění rychlým obědem jsme opět naskočili na kola a celí zpocení s posledními zbytky sil došlapali k vlaku a hurá domů. Už se ale všichni těší na další ročník těchto závodů.

Fotogalerie

KRAJSKÉ KOLO SOUTĚŽE „MLADÝ ZDRAVOTNÍK ČČK“

POMOZTE NÁM POMÁHAT!

Po dvouleté odmlce, kdy nám coronavirus nedovolil dělat skoro nic, se ve čtvrtek 9. 6. 2022 opět uskutečnil další, již 18. ročník krajského kola soutěže „Mladý zdravotník ČČK“ pro žáky speciálních škol. Zúčastnily se hlídky z mnoha měst Královéhradeckého kraje. Letos nám však počasí příliš nepřálo, pršelo, jen se lilo, tak jsme museli přejít k plánu B a celou akci uskutečnit v budově školy. Díky zrekonstruovanému suterénu se nám to podařilo a bylo to celkem dobrodružné smiley!

Soutěží tříčlenné smíšené hlídky a jejich úkolem je splnit na co nejvíce bodů úkoly na dvanácti stanovištích. Jednotlivé úkoly nejsou vůbec jednoduché, protože na soutěžící jsou připraveny úkoly nejen z oblasti historie ČČK, ale i další teoretické a praktické úkoly – poznávání léčivých bylin, obsah brašny první pomoci, ale hlavně jsou vždy na soutěžící připraveni figuranti z řad Mládeže ČČK v Úpici, kteří báječně dokážou ztvárnit šok zraněného člověka, kterému například z dlaně ruky trčí obrovský střep, krev teče proudem….  A teď mi, prosím, pomozte!!!!! Než se žáci dostanou do cíle, musí také absolvovat zkoušku z pravidel silničního provozu, přenášejí raněné, obvazují různé složité části těla, dokazují, že i ve sportovní disciplíně (hod na cíl) nejsou „žádný béčka“ …

Ač naši žáci nesou na svých bedrech nějaké to zdravotní postižení, jsou velice šikovní a dokáží se naučit, jak v případě nouze pomoci. Pochvalu slyšeli i od mnoha hostů, kteří se na průběh soutěže, přišli či přijeli podívat – za našeho zřizovatele – Krajský úřad Královéhradeckého kraje paní Mgr. Iva Polednová a Bc. Jitka Řeháková, starosta Města Úpice pan Petr Hron a ředitelka OS ČČK Trutnov paní Iveta Špičková.  Všem mnohokrát děkujeme za podporu, vstřícnost a motivační slova, která k soutěžícím vždy pronesou.

Je již tradicí, že je tato soutěž podpořena mnoha subjekty a já bych ráda touto cestou poděkovala Krajskému úřadu Královéhradeckého kraje, Městu Úpice, OS ČČK Trutnov, MS ČČK Úpice, manželce syna zakladatelky této soutěže paní Ing. Haně Havlové a samozřejmě všem, kteří se ochotně podíleli na organizaci a hladkém průběhu soutěže – rozhodčím z řad MS ČČK Úpice a Policie ČR, dále i skvělým figurantům, učitelkám, které děti na soutěž připravovaly a samozřejmě i všem soutěžícím.  Velké díky patří také pracovnicím ŠJ při ZŠ Lány, které pro všechny připravily opět skvělý oběd.

Letos se z vítězství radovala hlídka z Trutnova a trutnovští si na jeden rok ponechají krásný putovní pohár. Druhé místo obsadila hlídka ze školy v Úpici a na třetí příčce skončila hlídka žáků z České Skalice. Celkem se zúčastnilo 14 hlídek a celou výsledkovou listinu a fotoreportáž můžete zde.

Výsledková listina

Květinová výstava

V úterý 7.6. navštívila školní družina Květinovou výstavu na Dřevěnce v Úpici. Výstava byla velmi pěkná a voňavá, už při vstupu jsme všichni cítili velmi příjemné vůně.

Fotogalerie

Turisticko-ekologický týden na Hoffmanově boudě

V týdnu od 23. do 27. května 2022 se žáci naší školy po dvouleté pauze zúčastnili turisticko-ekologického pobytu v Krkonoších, konkrétně na Hoffmanově boudě. Ta se nachází nedaleko Stezky korunami stromů u Janských Lázní.

První den jsme si vyšli na Zlatou vyhlídku a celou do lázeňského městečka jsme si v přírodě zahráli hry. Nejlepší byla na „Medvěda“. Druhý den dopoledne jsme si naopak vyšlápli nahoru do kopce, pod lanovou dráhou jsme křižovali Černou horu sem a tam a pozorovali krásy přírody. Všude přítomné bublající potůčky svým zvukem uklidňují a doplňují zpěv ptáků. Odpoledne nám už počasí moc nepřálo a tak jsme se pustili do výroby náramků. Ty se nám opravdu moc povedly.

Třetí den dopoledne nám počasí opět nepřálo, věnovali jsme se první pomoci a turnaji v pexesu. Když se na nás opět usmálo sluníčko, čekala na nás „fáborkovaná“ s tajenkou. Většina dětí ji vyluštila a čekala na ně sladká odměna.

Ve čtvrtek na nás čekal velmi nabitý program. Po snídani jsme se vydali do lanového parku. Děti se podle svých možností rozdělily do skupin a vyzkoušeli si projít náročnou trasu v lanech. Byly opravdu šikovné a statečné, někteří byly až 4 metry vysoko. Poté nás čekala jízda lanovkou na Černou horu a výšlap po okolí a zpět do Janských Lázní. Počasí nám přálo a tak jsme viděli Sněžku a krásná údolí. V Janských Lázních nechyběla zmrzlina ani lázeňské oplatky. Tento den jsme ušili 20 kilometrů!!!

Poslední den jsme vedle boudy vytvořili paletky paní přírody a za deště jsme odjeli domů. Věřím, že se žákům pobyt na Hoffmanově boudě líbil a za rok se vrátíme na ni zas.

P. S. I přes nepřízeň počasí jsme ušli přes 40 km smiley!!!

Fotogalerie

Ovoce a zelenina do škol

Školního projektu se v roce 2021/2022 zúčastnilo celkem 42 dětí.

V každé třídě proběhla nejdříve ukázka ovoce a zeleniny  na prostřeném stole. Děti si vše nejdříve vzaly do rukou a vyzkoušely různé vůně. Společně jsme potom ovoce a zeleninu rozkrájeli na talíře a připravili soutěž ochutnávky se zavázanýma očima. Děti hra velmi zaujala a mnohé zjistily, že po chuti je některé ovoce a zelenina velmi těžko rozeznatelná. Pak jsme si všichni  užili společného stolování, které se dětem velmi líbilo. Děti měly krásný zážitek a pro některé to byla i první zkušenost s ochutnávkou pro ně neznámého exotického ovoce.

Fotogalerie

 

Veselé zoubky

Beseda ,,Veselé zoubky“ proběhla v měsíci květnu.

Protože zubní kaz i dnes stále patří k celosvětově nejrozšířenějším onemocněním, využili jsme preventivního programu nabídky DM drogerie ,,Veselé zoubky“. Program byl pro žáky I. stupně a dále pro absolventy vyšších ročníků ze speciálních tříd.

Program zahrnoval:

  1. Výukové DVD se zábavně-vzdělávacím filmem „Jak se dostat Hurvínkovi na zoubek“.
  2. Pracovní listy pro každého žáka.
  3. Samolepku, kterou  si mohly děti doma nalepit v koupelně, aby měly správný postup čištění zoubků stále před očima.
  4. Preventivní balíček pro každého žáka, který obsahoval
  • zubní pastu,
  • zubní kartáček,
  • žvýkačky bez cukru,
  • přesýpací hodiny pro odměření minimálního času potřebného k důkladnému vyčištění chrupu.

Všichni žáci si odnesli praktické hygienické potřeby k péči  o chrup a v neposlední řadě i mnoho znalostí z této oblasti.

Fotogalerie