Aktuality

Aktuality

Jaroměřská hokejka 10. ročník

Ve středu 18. ledna 2023 se naši žáci zúčastnili 10. ročníku florbalového turnaje Jaroměřská hokejka. Žáci se zúčastnili turnaje družstev i soutěže florbalových dovedností. I přes velkou snahu jsme v soutěži družstev prohráli, ale užili jsme si to. Moc všem sportovcům děkuji za skvělou reprezentaci naší školy a budeme trénovat na další utkání.

Fotogalerie

Andělská Dřevěnka

V předvánočním čase naši žáci navštívili úpickou Dřevěnku, kde probíhá výstava Andělská Dřevěnka. Jak už napovídá název, viděli jsme mnoho andělů z různých materiálů – dřevo, papír, keramika, přírodniny či látky. Nechyběla ani vánoční výzdoba v podobě vánočních stromečků, napečeného cukroví a betlémů různých velikostí. Moc děkujeme za krásnou výstavu plnou pohody a andělské hudby.

Fotogalerie

Vánoční ZOO

V pondělí 12. prosince se vydali žáci III. třídy do Dvora Králové nad Labem. Cílem jejich cesty byla návštěva zoologické zahrady, kam jeli ozdobit vánoční stromeček vlastnoručně vyrobenými ozdobami. „Skřítkové“ se žákům opravdu povedli a umístili jsme je na stromeček před pavilonem ptáků. V ZOO je nový druh tučňáků, který se nám moc líbil. Vánoční zahrada je opravdu kouzelná a jsme moc rádi, že jsme si ji mohli celou projít.

Fotogalerie

Návštěva knihovny

V úterý 6. prosince jsme navštívili místní knihovnu, kde pro nás bylo připraveno povídání a pohádky na téma blížících se Vánoc. Povídání o tradicích Vánoc, zdobení stromečku, pečení vánočky a cukroví nám bylo zpříjemněno přečtením příběhu „Jak přízemní mrazík Ferda udělal moc tenký led“. Potom jsme se pustili do luštění vánočních rébusů, bludišť a křížovek nebo prohlížení knížek. V knihovně se nám moc líbilo, moc děkujeme.

Fotogalerie

Mikulášská nadílka

V pondělí 5. prosince k nám během dopoledne zavítali na návštěvu andělé, čerti a Mikuláš. Postupně obešli třídy ve škole, kde pro ně žáci měli připravené písničky nebo básničky. Za to je Mikuláš pochválil, ale i přečetl pekelnou listinu zlobivých žáků. Čerti si nikoho neodnesli a andělé žákům rozdali malou sladkost.

Fotogalerie

RADOST 28

V podzimním čase se naše škola zúčastnila přehlídky výtvarných prací osob s mentálním postižením RADOST 28. Letošního ročníku se zúčastnilo 448 osob z 19 škol a školských zařízení. Vybíralo se z 625 prací. V přiloženém videu je pozvánka výstavu obrázků v Městském společenském domě v Kolíně. Mezi finalisty byla nominována naše Anna Zavoralová.

Diplom

Výukový program PAVÍ VEJCE

V pondělí 28. listopadu 2022 se žáci naší školy zúčastnili výukového programu Paví vejce ve spolupráci s KRNAP v Krkonošském centru environmentálního vzdělávání KRTEK. Programem nás provázel pan Ing. Bílek, který nás v centru přivítal. Zajímavým způsobem jsme si povídali o významu sadařství v Krkonoších, zanechání stop ovocných stromů v krajině a možnostech věštění – „Barborky“, rozkrojené jablíčko, hozená slupka za záda a další. Nejen že jsme si zopakovali základní poznatky o stromech, ale provedli jsme si i praktický pokus na význam slupky na ovoci.

Po krátké přestávce se z nás stali odborníci na pomologii. Co to pomologie vlastně je? Specializované odvětví botaniky, které se zabývá popisem a studiem odrůd ovoce. Prakticky jsme zkoumali a hodnotili 7 druhů odrůd jablek. Zaznamenávali jsme do archu hodnocení vůně plodu, charakteru slupky, konzistence a šťavnatosti dužniny či chuť podle kyselosti. Ochutnávka byla pro nás velmi zajímavá, protože každý máme jinak sladký jazýček.

Dále se žáci krásnými fotografiemi seznámili s názvy odrůd jabloní, které se nacházejí v Klášterní zahradě vedle centra. V průběhu programu jsme se dozvěděli, co je Paví vejce… odrůda jabloně. smiley A nechybělo ani procvičení získaných vědomostí. Žáci poskládali puzzle a museli určit správný název odrůdy podle klíče. V závěru programu jsme se prošli po Klášterní zahradě, která je v tomto ročním období už připravená na zimní klid.

Moc děkujeme panu Bílkovi za krásný program, žáci i učitelky si ho užili.

Fotogalerie

Oznámení o dnech volna pro žáky školy

Ředitelství SpZŠ A. Bartoše v Úpici rozhodlo vyhlásit v souladu s § 24, odst. 2, zákona č.561/2004 Sb., na pátek 18. 11. 2022 – ředitelské volno pro žáky školy. Hlavním důvodem je šetření veškerými energiemi – ve čtvrtek 17. 11. 2022 je státní svátek.

Školní jídelna při ZŠ Lány v Úpici obědy vaří, je možné si je po dohodě vyzvednout v čase od 11:00 do 11:30 hodin do vlastních nádob.

Pokud obědy chtít nebudete a máte je zaplacené, je nutné si ho na tyto dva dny odhlásit.

 

Sportovní setkání ZŠ speciálních

Ve středu 9. listopadu 2022 se žáci naší školy zúčastnili po covidové pauze již 3. ročníku Sportovního setkání základních škol speciálních královéhradeckého kraje.

Setkání se uskutečnilo ve sportovním areálu města Jaroměře ASVAJ a žáci soutěžili ve třech sportech - holomajzna, ringo a netradiční fotbal s „hruškovým“ míčem. V celkovém součtu získaných bodů jsme obsadili krásné 4. místo. Navíc Anička Zavoralová byla vyhlášena nejlepší hráčkou RINGA.

Žáci si netradiční sporty užili, setkání se nám moc líbilo a těšíme se na další.

Fotografie

Halloweenské tvoření

V pátek 21. října, si děti ze školní družiny užily Halloweenské tvoření, na které si vyrobily strašidelné masky. Čekalo na ně spousta překvapení v podobě různých soutěží, dlabání dýní, strašidelná stezka a na jejím konci byla odměna.

Fotogalerie