Aktuality

Aktuality

Turisticko-ekologický týden na Hoffmanově boudě

V týdnu od 22. do 26. května 2023 se žáci naší školy zúčastnili turisticko-ekologického pobytu v Krkonoších, konkrétně na Hoffmanově boudě. Ta se nachází nedaleko Stezky korunami stromů u Janských Lázní, kterou jsme navštívili hned první den. Za krásného počasí jsme pozorovali krásy korun stromů. Odvážnější si zkrátili cestu dolů tobogánem.

Druhý den nás přivítal deštěm, tak jsme se dopoledne na chatě věnovali první pomoci a turnaji v pexesu. Odpoledne jsme se vydali na Zlatou vyhlídku a cestou do lázeňského městečka jsme si v přírodě zahráli hry. Nejlepší opět byla hra na „Medvěda“. Na kolonádě jsme se občerstvili zmrzlinou a přišly nás navštívit naše bývalé žákyně ze zdejší Obchodní akademie. Večer jsme se pustili do výroby rámečků zdobených koláčky dřeva. Všem se moc povedly.

Ve středu dopoledne jsme si naopak vyšlápli nahoru do kopce, ale bohužel díky velké vlhkosti jsme neviděli do kraje, ale cestou jsme pozorovali přírodu okolo cesty, slepýše, pavučiny pavouků a pár turistů došlo i ke studánce Petronely s pěknou zvoničkou. Odpoledne na nás čekala „fáborkovaná“ s tajenkou. Většina dětí ji vyluštila a čekala na ně sladká odměna. Večer jsme dokončili fotografii do rámečku a podívali jsme se na pohádku Zakletá jeskyně.

Ve čtvrtek na nás čekal celodenní výlet. Všichni se těšili na jízdu lanovkou na Černou horu, ale pak už jsme museli po svých. Na vrcholu hory na nás čekala Kosí hravá naučná stezka se svými 7 stanovišti. Pokračovali jsme dál okolo Černé boudy, Václaváku ke Kolínské boudě. Tam jsme si dali oběd a osvěžující nanuk. Dál jsme pokračovali okolo Pražské boudy k Hrnčířským boudám a dál po modré údolím Čisté do Černého Dolu. Potok Čistá je úžasný, tolik bublající a dravé vody se prodírá krásnou přírodou. No a z Černého Dolu to už byl jen sousek zpátky na Hoffmanovu boudu. Ušli jsme 16 kilometrů!

Poslední den jsme se po sbalení vydali na krátký výšlap pod Šibeniční vrch, odkud byl krásný výhled na Vrchlabí. Věřím, že se žákům pobyt na Hoffmanově boudě líbil a za rok se vrátíme na ni zas.

P. S. Ušli jsme přes 45 km J!!!

Fotogalerie

Rozesmátý svět

Ve středu 10. května 2023 vyhodnotila nezávislá porota ve složení Mgr. Alena Kadaníkové a Mgr. Alice Ludvíkové 15. ročník výtvarné soutěže Rozesmátý svět. V letošním roce děti malovaly a tvořily na téma „Rozesmátý mimozemský svět“. Do soutěže dorazilo na 150 prací. Z naší školy se Matěj Gorol umístil na krásném 2. místě.

Výstavu všech soutěžních prací můžete shlédnout v budově 1. stupně na ZŠ Bratří Čapků, která potrvá od čtvrtka 25. května do pátku 2. června.

Fotogalerie

Školní kolo dopravní soutěže

Ve čtvrtek 4. května 2023 se všichni žáci naší školy zúčastnili Dopravní soutěže v areálu Sparty. Zde plnili úkoly z oblasti pravidel silničního provozu, znalosti poskytnutí první pomoci, znalosti dopravních značek a dovednosti jízdy na překážkové dráze.

Počasí nám přálo, žáci zadané úkoly plnili co nejlépe, avšak nejdůležitější jsou zkušenosti, které si odnesou do běžného života.

Zde jsou výsledky jednotlivých kategorií:
ZŠ speciální
1. místo          Nikola Pavlásek
2. místo          Vít Ferenc
3. místo          Vojtěch Gorol

1. stupeň ZŠ praktická
1. místo          Matěj Štěrba
2. místo          Lukáš Balog
3. místo          Matěj Gorol

2. stupeň ZŠ praktická
1. místo          Augustin Absolon
2. místo          Anna Zavoralová
3. místo          Petr Absolon

Moc děkujeme na spolupráci při organizaci akce: ZŠ Lány za zapůjčení překážek a cyklických kol a panu Jörkovi za odvoz materiálu.

Fotogalerie

Galerie minerálů Blaha Dvůr Králové nad Labem

V pátek 28. dubna 2023 se žáci naší školy z obou pracovišť věnovali výukovému programu Kouzelný svět nerostů. Nejdříve jsme si povídali o vzniku hornin. Hlavní roli zde mají právě minerály, které jsou základním stavebním prvkem hornin. Seznámili jsme se s rozdělením minerálů podle vzniku, jaké způsoby a různé podmínky musí být splněny. Po krátké přestávce jsme se autobusem přemístili do Dvora Králové nad Labem do Galerie minerálů a drahých kamenů Blaha. Zde na nás v příjemném prostředí čekalo přes 6 000 ks vystavených minerálů a drahých kamenů z českých lokalit i z celého světa. Žáci byli rozděleni na menší skupinky a každé se věnovala průvodkyně. Galerie je rozdělena na tři velké celky. V prvním jsme viděli unikátní ametysty vyšší než člověk a vážící přes 120 kg. Většinu žáků zaujala točící se dokonale opracovaná žulová koule osazená do vodní fontány obsypaná pravými křišťály. V osvětlených vitrínách jsme viděli minerály a drahé kameny např. z Indie, Brazílie. Všechny vitríny byly rozděleny podle místa nalezení a jednotlivé exponáty byly popsány. V horní části místnosti byly exponáty např. z Maroka Konga, Madagaskaru. Mimo minerálů zde byly i zkameněliny amonita, žraločí zub megalodona, lebka vyhynulého ještěra či zkamenělina vymřelého hlavonožce. V další části galerie jsme viděli unikátní zlato z Kalifonie, ryzí zlato. Překvapením pro nás byl také výtah zdobený přes 320 tisíci broušených granátů, který na nás čekal po skončení prohlídky. V poslední opravdu velké části na nás čekaly exponáty pouze z České republiky. Jednotlivé vitríny byly rozděleny podle místa nalezení a opravdu je jich na našem území hodně. Zaujal nás achát ve tvaru Afriky, české granáty z Podkrkonoší, vltavíny či řez vodovodního potrubí z Karlových Varů. Prohlídka byla ukončena jízdou „granátovým“ výtahem, kterou jsme si opravdu užili.

          V rámci prohlídky si žáci měli zapamatovat co nejvíce názvů minerálů a drahých kamenů. Po návratu je napsali na papír, někteří seznam doplnili i kresbou.

Výukový program Kouzelný svět nerostů se žákům moc líbil, výstavu si užili.

Fotogalerie

Čarodějnická stezka

Ve čtvrtek 27.4. vyrazily děti na čarodějnickou stezku, kde na ně čekala spousta úkolů a překvapení. Na úplném konci cesty na ně čekal schovaný poklad plný dobrot a odměn.

Fotogalerie

Zdravotnický víceboj

Ve středu 26. 4. se pětičlenná  hlídka naší školy zapojila do soutěže  Zdravotnického víceboje, která se konala na trase ZŠ Úpice Lány a končila  v Havlovicích na  hřišti. Mladí zdravotníci plnili zadané úkoly ze zdravovědy a první pomoci.  Počínali si  zkušeně, zvládli všechny připravené disciplíny.  Odměnou jim bylo  krásné 3. místo. Žáci si odnášeli domů drobné odměny, medaile na krku a hřejivý pocit skvěle odvedené práce. 

Fotogalerie

Den Země

Ve středu 19. dubna se žáci naší školy zapojili do celorepublikové akce „Ukliďme Česko“. V Úpici se Igelitiáda pravidelně pořádá u příležitosti blížícího se Dne Země. Nejdříve jsme se ve škole věnovali ekologickým aktivitám v podobě pracovních listů, mapě odpadů, desateru domácí ekologie či vzdělávacího programu Tonda Obal. Následoval úklid v okolí školy a břehů řeky Úpy od mostu II. odboje k mostu F. L. Riegra a v areálu Dlouhé záhony, kde se nám podařilo sesbírat velké množství odpadu. Všem zúčastněným moc děkuji za očistu našeho města.

Fotogalerie

Zápis do 1. ročníku pro školní rok 2023/2024

ZÁPIS ŽÁKŮ
Ředitelství Speciální základní školy Augustina Bartoše
vyhlašuje
ZÁPIS ŽÁKŮ
do prvního ročníku školy zřízené dle § 16, odst.9,
pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami
a pro děti se zdravotním postižením, které mají
doporučení poradenského zařízení k poskytování
podpůrných opatření od 3.stupně.

Zápis se bude konat v budově školy –
- Speciální základní škola Augustina Bartoše –
Nábřeží pplk. A. Bunzla 660, Úpice
dne 18. dubna 2023 (úterý) od 13,00 do 16,00 hodin.

Přijďte, těšíme se na Vás!
Informace na tel. čísle : 736 409 463 , na webu školy: www.spzsabartose.cz
email: zvs.kulhankova@centrum.cz

13.3.2023

aktualizováno

Plakátek

Velikonoční výstava

Ve středu 5.4. 2023 jsme s žáky 2. třídy navštívili velikonoční výstavu v Dřevěnce. Děti byly seznámeny s mnoha zvyky dřívější doby. Velice se jim líbila velikonoční výzdoba, nejvíce je zaujala překrásná vitrína plná různobarevných kraslic, druhyod křepelčích až po velká pštrosí vejce. Velkou pochvalu jim dala paní průvodkyně, že jsou první školní skupinou, která poznala „osení“.

Fotogalerie

Plavecký kurz

Ve čtvrtek 30. 3. 2023 jsme měli poslední plavání tohoto školního roku. Skoro všichni žáci se zúčastnili plaveckých závodů ve velkém bazénu. Někteří  uplavali celý bazén bez plaveckých pomůcek, jiní pomůcky využili. Navzájem se sportovně povzbuzovali k lepším výkonům. Nakonec si naposledy zaskákali ze skokánku a převzali diplomy a sladkou odměnu.

Za 10 lekcí plavání v krytém bazénu v Trutnově se všichni žáci velmi zlepšili, někteří z malého bazénu na konci kurzu dokonce plavali ve velkém bazénu i bez pásku. Získané plavecké dovednosti určitě využijí o letních prázdninách. Moc děkujeme instruktorkám za plavecký výcvik a velmi se těšíme na další kurz, který nás bude čekat v dalším školním roce.

Fotogalerie