Aktuality

Aktuality

Zdravotnický víceboj Úpice – Havlovice

11. 5. se  naše čtyřčlenná hlídka vypravila plnit úkoly v soutěži ,,Zdravotnický víceboj“. Start začínal na školním hřišti u ZŠ Lány. Další disciplíny plnila hlídka po trase Úpice – Havlovice,  kde museli žáci plnit také poslední úkoly. Bylo potřeba řešit situace velmi náročné, např. ošetření popáleniny, masivní krvácení, bezvědomí, přenos raněného, překonávání překážek, poznávání bylin, teoretické otázky z historie ČK a v neposlední řadě si umět poradit s otázkami z dopravní výchovy.

Tato soutěž byla velmi náročná na pohotovost, postřeh a další teoretické znalosti. Naši žáci bojovali statečně a za to jim patří veliký dík. Věřím, že veškeré znalosti se jim v životě neztratí.

Fotogalerie

Projekt JEŽEK

V rámci celoročního plánu EVVO na téma Zvířata jsme se letos zapojili do projektu Ježek. Jedná se o spolupráci s KRNAPem, kdy před zimou se na jejich stanici ocitne plno malých ježků, kteří by nepřežili krutou zimu, a základní a mateřské školy jim pomáhají s chovem. V úterý 25. ledna 2022 nás přijel navštívit pan Ing. Bílek a jednoho ježka nám k chovu přivezl. Nejdříve nám udělal krásnou besedu, kde jsme se dozvěděli o různých druzích ježka, čím se ježek živí a čím ho máme krmit my. Všichni jsme pozorně poslouchali. Na stanici ježky nejdříve očistí od různých parazitů, jako jsou blechy, klíšťata, vajíčka much a teprve poté můžou k dětem. Ježka – samce jsme pojmenovali Bodláček a starala se o něj III. třída. Paní asistentka Bára nám propůjčila krásnou klec s domečkem, jooo to se Bodláček měl. Každý den mu žáci, spíše žákyně vyměňovali vodu a dávali krmivo. Také jsme ho pravidelně vážili, abychom viděli, jak mu chutná. Na začátku dubna jsme ho z vyhřáté třídy přemístili do suterénu, aby si zvykl na chladnější pomínky. V pondělí 9. dubna jsme ho společně se školní družinou šli vypustit do přírody. Doufáme, že se mu bude v naši úpických lesích a lukách líbit a brzo bude mít vlastní rodinu.

Fotogalerie

Beseda se zástupci Vězeňské služby z Odolova

Dne 4. 5. 2022 se uskutečnila beseda pro žáky II. stupně. Do školy přijeli zástupci Vězeňské služby z Odolova. Nejdříve se žáci dozvěděli informace o tom, jakým způsobem věznice funguje, proč a za jakých okolností se může jedinec dostat do vězení a jak vypadá život „za mřížemi´´. Samotná beseda byla pro všechny z nás velkým přínosem a osobním obohacením, jak v podobě zajímavých informací o životě ve věznici, tak v pohledu na problematiku kriminality, kriminálních činů a jejich společenských dopadů. Žáci měli možnost klást zástupcům Vězeňské služby různé dotazy.

          Beseda měla mezi žáky velký ohlas.

Fotogalerie

Čarodějnice

V pátek 29.4. se ve školní družině sletěly čarodějnice. Zúčastnily se různých soutěží a zatancovaly si.
 

Fotogalerie 

Dopravní den školy

V úterý 26. května 2022 se všichni žáci naší školy zúčastnili Dopravní soutěže v areálu Sparty. Zde plnili úkoly z oblasti pravidel silničního provozu, znalosti poskytnutí první pomoci, znalosti dopravních značek a dovednosti jízdy na překážkové dráze.

Počasí nám naštěstí přálo, žáci zadané úkoly plnili co nejlépe, avšak nejdůležitější jsou zkušenosti, které si odnesou do běžného života.

Zde jsou výsledky jednotlivých kategorií:

1. stupeň ZŠ speciální
1. místo          Nikola Pavlásek
2. místo           Nikolas Gorol
3. místo          Vít Ferenc

2. stupeň ZŠ speciální
1. místo          Lucie Kábrtová
2. místo          Veronika Faltová
3. místo          Barbora Šormová

1. stupeň ZŠ praktická
1. místo          Iveta Miková
2. místo           Matěj Štěrba
3. místo          Tomáš Pehl

2. stupeň ZŠ praktická
1. místo          Anna Zavoralová
2. místo           Augustin Absolon
3. místo           Sebastian Duna

Moc děkujeme na spolupráci při organizaci akce: ZŠ Lány za zapůjčení překážek a cyklických kol a panu Jörkovi za odvoz materiálu.

Fotogalerie

Den Země

Ve čtvrtek 21. dubna se žáci naší školy zapojili do celorepublikové akce „Ukliďme Česko“. V Úpici se Igelitiáda pravidelně pořádá u příležitosti blížícího se Dne Země. Nejdříve jsme se věnovali ve škole třídění odpadu pomocí vzdělávacího programu Tonda Obal a jiným ekologickým aktivitám. Následoval úklid v okolí školy a břehů řeky Úpy, kde se nám podařilo sesbírat velké množství odpadu.

Fotogalerie 

Jarní tvoření

V předvelikonočním období se naši žáci v hodinách výtvarné a pracovní výchovy pustili do výroby nejrůznějších dekorací patřící k jaru. A tak vykouzlili z papíru, keramiky, dřeva či plastu krásné zajíčky, kohoutky, kuřátka, ovečky, květiny i zákusky. Nechybělo ani barvení vajíček a vysévání jarního osení, které letos opravdu rychle vyrostlo. Doufám, že svými dekoracemi žáci udělali doma radost.

Fotogalerie

 

Poslední plavání

Ve středu 13. 4. 2022 jsme měli poslední plavání tohoto školního roku. Všechny děti se zúčastnily plaveckých závodů ve velkém bazénu. Některé děti  uplavaly celý bazén bez plaveckých pomůcek, jiné děti pomůcky využily. Děti to nakonec zvládly, naposledy si zaskákaly ze skokánku, zaplavaly si na deskách a nakonec si převzaly diplomy a sladkou odměnu. Naši malí plavci se rozloučili s instruktory a spokojeně odjížděli do školy.

Za 10 lekcí plavání se všechny děti velmi zlepšily, nikdo se nebál jít do velkého bazénu a vyzkoušet plavání po celé délce bazénu, skoky do vody z 1m vysokého skokánku a někteří i potápění pro hokejový puk.

Velmi se těšíme na další kurz, který nás bude čekat v dalším školním roce.

Fotogalerie

Velikonoční výstava

V úterý 12.4.2022 navštívila školní družina Velikonoční výstavu na dřevěnce. Dětem se výstava moc líbila, bylo to zajímavé. 
Fotogalerie

Beseda se Šárkou Musilovou

Šárka Musilová je mladá trojnásobná vítězka paraolympiády v lukostřelbě v kategorii W1 s kladkovým lukem. Naši žáci měli možnost ji osobně poznat v pondělí 11. dubna 2022, kdy přijela k nám do školy. Nejprve se nám představila a sdělila nám, co ji změnilo život a jak se dostala k lukostřelbě. Měli jsme možnost si prohlédnout šípy, s kterými se střílí přes celé fotbalové hřiště rychlostí 250 km/h. Kladkový luk nás překvapil nejen svojí velikostí, lehkostí, ale nemožností natáhnout tětivu. Při napínání se musí vyvinout síla asi 25 kg. V další části besedy jsme měli možnost si prohlédnout všechny medaile – bronzová ze smíšeného družstva z Ria de Janeira 2016 a dvě stříbrné z Tokia 2021 – individuální a smíšené družstvo společně s Davidem Drahonínským. Povídali jsme si o zážitcích z paraolympiád a hlavně o píli, s kterou paní Šárka přistupuje k tréninkům lukostřelby. Aby mohla odcestovat na paraolympiádu, musí splnit všechny potřebné závody a že jich je požehnaně… Žáky zároveň i poučila o bezpečnosti chování v běžném životě, že musí být opatrní a rozvážní při svém pobytu v přírodě i ve městě.

Beseda se nám moc líbila, moc děkujeme za zprostředkování zážitků ze sportu lukostřelby a přejeme paní Musilové hodně zdraví a úspěchů nejen sportovních. Na příštích olympijských hrách v Paříži budeme držet palečky.

Fotogalerie