Aktuality

Aktuality

Mikulášská nadílka

V úterý 5. prosince k nám během dopoledne zavítali na návštěvu andělé, čerti a Mikuláš. Postupně obešli třídy ve škole, kde pro ně žáci měli připravené písničky nebo básničky. Za to je Mikuláš pochválil, ale i přečetl pekelnou listinu zlobivých žáků. Čerti si nikoho neodnesli a andělé hodným žákům rozdali malou sladkost. Přislíbili nám, že za rok zase příjdou zkotrolovat, zda jsou žáci hodní.

Fotogalerie

Beseda KRNAP

Ve čtvrtek 23. listopadu naší školu navštívil Ing. Bílek z KRNAPu s besedou na téma „Co nám žere lesy“. Beseda byla velmi poutavá, žáci se seznámili se různými živočichy ale i houbami, kteří ohrožují naše lesy. V úvodu jsme byli seznámeni se škodlivostí ale i podporou kůrovce. Žáci měli možnost brouka pozorovat přes lupu, zkoumat chodbičky, které vytváří v kůře. Poté jsme se věnovali problematice okusu kůry jeleny nebo poškození kůry při vytloukání paroží. V důsledku poškození kůry strom napadají dřevokazné houby, které pak vyhledávají mravenci. Do života stromu zasahují i „ptačí doktoři“ – datel a strakapoud. Krásnými fotografiemi se žáci seznámili i s dalšími škůdci jako jsou korovnice či bejlomorka buková. V závěru besedy žáci obdrželi pracovní list – Biologie lýkožrouta smrkového a za správné odpovědi na kvíz žáci dostali dárky (puzzle, hry, omalovánky). Celá beseda se nesla v přátelském duchu a užili si ji nejen žáci, ale i učitelé a pan Bílek.

Fotogalerie

Výstražná stávka

Dne 27. 11. 2023 bude přerušen provoz celé školy

Důvodem je zapojení všech zaměstnanců do jednodenní výstražné stávky bez nároku náhrady mzdy.

Nebojujeme za sebe, ale za naše děti!

Nedostatek finančních prostředků ve školách by způsobil výrazný pokles počtu hodin

věnovaných výuce, omezení možnosti dělit třídy na skupiny, ve kterých je vzdělávání

efektivnější, zvyšování počtu žáků ve třídách, ohrožení existence malotřídek.

Dopis školských odborů rodičům

Školní kolo v pexesu a dámě

V pondělí 20. listopadu 2023 se nejlepší žáci z jednotlivých tříd naší školy účastnili školního kola v pexesu a dámě. Pexesa se účastnilo 10 žáků a dámy se účastnili 4 žáci. Při pexesu hrál každý žák se zbylými spoluhráči jedno kolo, v případě dámy hráli žáci kola dvě.

V pexesu se na 1. místě umístil Michal Valdman, 2. místo obsadila Barbora Šormová a na 3. místě se umístil Matyáš Lelek. Školní kolo v dámě vyhrála Veronika Rybárová. 2.-3. místo obsadili Sebastián Duna a Renata Kárászová.

Fotogalerie

Sportovní setkání ZŠ speciálních

Ve středu 8. listopadu 2023 se žáci naší školy zúčastnili 4. ročníku Sportovního setkání základních škol speciálních královéhradeckého kraje.

Setkání se uskutečnilo ve sportovním areálu města Jaroměře ASVAJ a žáci soutěžili ve třech sportech - holomajzna, ringo a netradiční fotbal s „hruškovým“ míčem. Naše družstvo ve složení Vítek Ferenc, Maty Lelek, Niky Pavlásek, Bára Šormová, Míša Valdman a Anička Zavoralová sehrálo celkem 21 zápasů. Do soubojů nastupovali s chutí a hlavně v duchu fair play. V netradičním fotbale obsadili 5. místo, v holomajzně bramborové 4. místo a ve hře RINGO zvítězili!!! Navíc Anička Zavoralová byla vyhlášena nejlepší hráčkou RINGA. Žáci si netradiční sporty užili, setkání se nám moc líbilo a těšíme se na další. Vítězům moc gratuluji a děkuji za úžasnou reprezentaci školy.

Fotogalerie

Halloweenské tvoření

V pondělí 30.10. proběhlo na školní zahradě Halloweenské tvoření. Žáci si vydlabali strašidelné dýně, na které se každý rok moc těší. Dále se zúčastnili soutěží - zalétali si na koštěti, uvařili kouzelný lektvar, zacvičili si, zazpívali a oblékli se do strašidelných masek, které si buď vytvořili ve školní družině a nebo si je přinesli z domova. 

Fotogalerie

Drakiáda

V pondělí 23.10. se žáci zúčastnili Drakiády. Vyšlápli si na kopec, na kterém na ně čekalo spoustu zábavy. Někteří draci lítali skoro sami, některým se do toho létání moc nechtělo. Žákům se akce moc líbila.

Fotogalerie

Exkurze pila Jirven

Ve středu 18.10. se žáci speciální základní školy zúčastnili exkurze na pile Jirven ve Rtyni v Podkrkonoší. Cestou pozorovali barevné krásy podzimu. Exkurze byla velmi zajímavá, žáci měli možnost se podívat do výroby a dozvěděli se zajímavosti o zpracovávání dřeva. Na závěr se šli podívat k oboře plné daňků, která patří k pile.

Fotogalerie

Zdravá pětka

V měsíci říjnu proběhl ve škole program Zdravá pětka. Pro žáky I. stupně trval jednu vyučovací hodinu. Pro žáky II. stupně proběhl daný program ve školní kuchyňce.

Žáci I. stupně se seznámili s potravinovou pyramidou a koláčovým diagramem potravin.

Žáci II. stupně se dozvěděli, jak chutně připravit pokrmy a vhodně zvolit nápoje ve zdravém životním stylu, čím mohou nahradit brambůrky, slané tyčky, Coca-Colu, Sprite či Fantu. Několik jednoduchých receptů si žáci druhého stupně ve skupinkách po dvou či třech sami z čerstvých surovin připravili.

Fotogalerie

Sběr kaštanů

Ve středu 11. října se žáci III. třídy vydali na sběr kaštanů. Procházkou jsme došli mezi Svobodné a Libňatov, kde jsme nasbírali přes 47 kilogramů kaštanů. Sběr nás moc bavil, škoda že moc nefoukalo, měli bychom ještě víc. smiley Ale největší úkol nás teprve čekal…na zádech jsme nadílku donesli do školy, za což moc obětavým žákům děkuji. Ve spolupráci s mysliveckým sdružením Barchovan budou kaštany v zimě předány zvěři.

Fotogalerie