Aktuality 2018/2019

Aktuality 2018/2019

8. ročník Evropských her handicapované mládeže EMIL OPEN v Brně

Ve dnech 12. – 15. 6. 2017 se již podruhé žáci naší školy zúčastnili 8. Evropských her handicapované mládeže, kde byli sportovci z různých zemí Evropy. Soutěžilo se v těchto disciplínách: v atletice, plavání, boccie, stolním tenise a golfu. Naši žáci (Nikola Pavlásek, David Nohejl, Jan Vacek, Monika Dunová, Sebastian Duna, Petr Absolon, Bára Šormová, Eva Petirová, Anna Zavoralová, Tereza Vacková, Lucie Kábrtová, Veronika Faltová za Úpici a Michal Lír, Martina Oláhová, Eliška Teplá, Adéla Sittová, Karallová, Lukáš Strnad, David Schuster, Jan Rozum, za Červený Kostelec) se rozhodli porovnat své síly s ostatními v královské disciplíně, a to atletice. Soutěžili v hodu míčkem, skokem dalekým z místa i rozběhem, v běhu na 100, 200 a 400 metrů.

Ve středu po příjezdu se konal zahajovací ceremoniál na sportovním stadionu VUT. Nejprve proběhlo přivítání, sliby ze stran rozhodčích, sportovců, trenérů a poté vystupovali rakouští bubeníci Batala Boom a proběhlo i několik velice dojemných tanečních vystoupení. Ve čtvrtek za krásného slunečného počasí probíhaly na stadionu kvalifikace. Navečer, kdy měli naši borci kvalifikaci za sebou, jsme se rozdělili na dvě skupiny. Jedna skupina zamířila do centra Brna a druhá na přehradu, kde jsme se i vykoupali v Brně. V pátek pak probíhaly opět za nádherného počasí finálové souboje. Zde se už rozdělovaly medaile a děti jich přivezly celkem 14 za Úpici a 9 za Červený Kostelec. Navečer proběhl slavnostní ukončovací ceremoniál zakončený diskotékou. V sobotu jsme měli možnost si vybrat jeden doprovodný program. Úpická skupina si vybrala návštěvu aquaparku Aqulandia Moravia, kde si děti zařádily a odjely domů  i s malým nastříkaným tetováním. Bohužel se nám to trochu (více) zkomplikovalo, neboť někteří žáci (ti nejstarší) nedorazili ve smluvenou hodinu včas. Museli jsme tedy narychlo shánět jiný odvoz do Brna, což se nám s nasazením života povedlo. Pak už jen zbývalo vyzvednout věci z ubytovny, nasednout do vlaku směr Malé Svatoňovice. Celé toto sportovní klání bylo moc fajn a všichni se už těšíme na další ročník, který se bude konat opět v Brně.

Zapsala: Mgr. Irena Kopecká

Fotogalerii si můžete prohlédnout  zde.

KRAJSKÉ KOLO SOUTĚŽE „MLADÝ ZDRAVOTNÍK ČČK“

POMOZTE NÁM POMÁHAT!

Ve čtvrtek 6. 6. 2019 proběhl již 17. ročník krajského kola soutěže „Mladý zdravotník ČČK“ pro žáky speciálních škol, kterého se zúčastnily hlídky z mnoha měst Královéhradeckého kraje.

Soutěží tříčlenné smíšené hlídky a jejich úkolem je splnit na co nejvíce bodů úkoly na dvanácti stanovištích. Jednotlivé úkoly nejsou vůbec jednoduché, protože na soutěžící jsou připraveny úkoly nejen z oblasti historie ČČK, ale i další teoretické a praktické úkoly – poznávání léčivých bylin, obsah brašny první pomoci, ale hlavně jsou vždy na soutěžící připraveni figuranti z řad Mládeže ČČK v Úpici, kteří báječně dokážou ztvárnit šok zraněného člověka, kterému například z dlaně ruky trčí obrovský střep, krev teče proudem….  A teď mi, prosím, pomozte!!!!! Než se žáci dostanou do cíle, musí také absolvovat zkoušku z pravidel silničního provozu, přenášejí raněné, obvazují různé složité části těla, dokazují, že i ve sportovní disciplíně (hod na cíl) nejsou „žádný béčka“ …

Ač naši žáci nesou na svých bedrech nějaké to zdravotní postižení, jsou velice šikovní a dokáží se naučit, jak v případě nouze pomoci. Pochvalu slyšeli i od mnoha hostů, kteří se na průběh soutěže, přišli či přijeli podívat – za našeho zřizovatele – Krajský úřad Královéhradeckého kraje paní Mgr. Jana Fišerová a Ing. Věra Koďousková, starosta Města Úpice pan Petr Hron a ředitelka OS ČČK Trutnov paní Iveta Špičková.  Všem mnohokrát děkujeme za podporu, vstřícnost a motivační slova, která k soutěžícím vždy pronesou.

Je již tradicí, že je tato soutěž podpořena mnoha subjekty a já bych ráda touto cestou poděkovala Krajskému úřadu Královéhradeckého kraje, Městu Úpice, OS ČČK Trutnov, MS ČČK Úpice, manželce syna zakladatelky této soutěže paní Ing. Haně Havlové a samozřejmě všem, kteří se ochotně podíleli na organizaci a hladkém průběhu soutěže – rozhodčím z řad MS ČČK Úpice a Policie ČR, dále i skvělým figurantům, učitelkám, které děti na soutěž připravovaly a samozřejmě i všem soutěžícím.  Velké díky patří také pracovnicím ŠJ při ZŠ Lány, které pro všechny připravily opět skvělý oběd.

Letos se z vítězství radovala hlídka z Úpice a soutěžící si na jeden rok ponechají krásný putovní pohár. Druhé místo obsadila hlídka ze školy v České Skalici a na třetí příčce skončila hlídka žáků Hostinného. Celkem se zúčastnilo 14 hlídek a celou výsledkovou listinu můžete shlédnout zde. Fotoreportáž si můžete prohlédnout zde.

Za SpZŠ A. Bartoše - Jana Kulhánková.

Mléko do škol

Ve středu 29. května jsme využili možnosti ochutnat mléčné výrobky z mlékárny Madeta. Cílem tohoto doprovodného opatření v rámci programu „Mléko do škol“ je přiblížit žákům význam konzumace mléka a především neochucených mléčných výrobků. Některé výrobky žákům chutnaly více, některé méně.

Zapsala: Mgr. Michaela Farská

Fotogalerii si můžete prohlédnout  zde.

Dopravní soutěž žáků ZŠ speciálních

V úterý 28. května se za deštivého počasí vydaly čtyři žákyně do Náchoda na krajské kolo dopravní soutěže žáků základních škol speciálních. Soutěžící plnili úkoly z oblasti pravidel silničního provozu, znalosti poskytnutí první pomoci a dovednosti jízdy po dopravním hřišti i překážkové dráze. Než byly spočítány všechny trestné body, měli jsme možnost navštívit nedaleký pěchotní srub N–S 84 Voda. Při vyhlašování jsme byli mile překvapeni… Naše družstvo v podání Lucie Kábrtové, Evy Petirové, Terezy Vackové a Anny Zavoralové letos VYHRÁLO!!! MOC děkuji děvčatům za perfektní reprezentaci školy.

Zapsala Mgr. Michaela Farská

Fotogalerii si můžete prohlédnout  zde.

Stezka Úpice

V pondělí 27. května se žáci III. a IV. třídy vydali po historické naučné stezce města Úpice. Stezku tvoří 27 zastavení/tabulek na významných budovách Úpice s QR kódy, které nás přesměrovali na webové stránky s podrobnějšími informacemi. My jsme si je raději předem vytiskli. Prošli jsme se Úpicí počátku 20. století. Prohlédli si místa, která se stala svědkem každodenního běžného života sourozenců Čapkových či malířky Julie Winterové Mezerové a inspirovala je při jejich tvorbě. Shlédli jsme honosné vily, které připomínají velikost bývalého továrního městečka a došli jsme až na hřbitov, který mimo jiné vydává svědectví o židovské historii Úpice. Cestou jsme plnili soutěžní otázky, za které jsme obdrželi krásný dárek.

Zapsala: Mgr. Michaela Farská

Fotogalerii si můžete prohlédnout  zde.

Turisticko-ekologický týden na Rýchorách

V týdnu od 20. do 24. května 2019 se žáci naší školy opět zúčastnili turisticko-ekologického pobytu na Rýchorské boudě. Během těchto dní, kdy počasí nebylo nejlepší, se žáci seznámili s krásnou přírodou Rýchor a východní částí Krkonoš. Po vydatném dešti jsme pozorovali květenu Dvorského lesa, u Sněžných domků se nám naskytl výhled na Vranní hory, pozorovali jsme život u studánek. Večer jsme si promítli film o životě v lese „Lesní království“.

Druhý den jsme si vyšli na Roh hranic, kde jsme si zahráli pár her, monitorovali život v lese a cestou zpět jsme si vytvořili paletku barev z různých přírodních materiálů. Odpoledne nás čekala oblíbená šipkovaná s tajenkou, kdy se opět nikdo neztratil. Jen tajenku vyluštili pouze 3 žáci. U chaty následovala soutěž v poznávání rostlin a zvířat a sportovní hry. Večer jsme začali s tvořením, tentokrát s batikou.

Ve středu nám počasí nepřálo, a proto jsme celý den byli na chatě. Dokončili jsme krásné batikované šátky, věnovali jsme se ekologii – třídění opadu a EVVO programu „Život igelitové tašky a nezapomněli jsme ani na naši oblíbenou zdravovědu a dopravní výchovu. Večer jsme si zpříjemnili promítáním pohádky Čertí brko.

Čtvrtý den patřil celodennímu výletu na Růžovou horu a herní krajinu Pecka. Lanovkou z Pece pod Sněžkou jsme se nechali vyvést na Růžovou horu, kde hodně foukalo. Vydali jsme se po žluté na Růžohorky, odkud byl krásný výhled na Studniční a Luční horu. Po občerstvení jsme se vydali dál směrem na Portášky, kde se nachází herní krajina Pecka. Zde se děti vyřádily a zároveň seznámily se zákonitostmi potravního řetězce v přírodě. Výstup zpět na Rýchorskou boudu nás unavil, že jsme si večer s radostí zahráli turnaj v pexesu a fandili hokeji.

Poslední den jsme byli u Rýchorské studánky a na vyhlídce Maxovka.

Věřím, že se žákům pobyt na Rýchorské boudě líbil a za rok se vrátíme na ni zas.

P. S. I přes nepřízeň počasí jsme ušli asi 40 km wink!!!

Za školu: Mgr. Michaela Farská

Fotogalerii si můžete prohlédnout zde.

Rozesmátý svět

I letos se naše škola zapojila do výtvarné soutěže Rozesmátý svět, kterou pořádá ZŠ Bratří Čapků Úpice. V letošním roce žáci malovali a tvořili na téma „Rozesmátý svět hmyzu“. Naši žáci získali čestné uznání a zúčastnili se ve čtvrtek 23. května slavnostního vyhlášení výsledků a předání diplomů.

Zapsala: Mgr. Michaela Farská

Fotogalerii si můžete prohlédnout zde.

Hudebně divadelní festival Náchod

V pátek 17. května se žáci naší školy zúčastnili již 10. ročníku Hudebně divadelního festivalu v Náchodě, tentokrát na téma EVROPA. Reprezentovali jsme Španělsko tanečním vystoupení ve španělském rytmu, které se žákům opravdu vydařilo. Získali jsme 1. místo za krásné kostýmy. Moc děkuji za trpělivost a píli, s kterou žáci vystoupení nacvičili.

Zapsala: Mgr. Michaela Farská

Fotogalerii si můžete prohlédnout zde.

Regionální turnaj v malé kopané

V pátek 3. května se žáci naší školy zúčastnili regionálního kola v malé kopané v Hradci Králové. Za nadšeného fandění svých pedagogických pracovníků bojovali naši borci jako lvi. Nakonec vybojovali krásné 3. místo a domů si odvezli cenné medaile a pěkné ceny v podobě dvou fotbalových míčů.

Zapsala: Mgr. Irena Kopecká

Fotogralerii si můžete prohlédnout zde.

Sběr PET víček

Každý rok se naše škola účastní sběru plastových víček ve spolupráci se ZŠ Úpice-Lány. V letošním školním roce bylo odevzdáno 19 057 kusů. Celkem se do celoročního sběru přihlásilo 13 žáků. Nejpilnější sběračkou je Lucie Kábrtová. Všem patří velké díky.

Všechny sběrové aktivity budou uzavřeny 21. června 2019.

Článek ZŠ Úpice-Lány si můžete přečíst zde.

Čarodějnice ve školní družině

Dne 30. 4. 2019 proběhl čarodějnický slet ve školní družině. Děti přišly v maskách čarodějnic a čarodějů a plnily různorodé úkoly – hod míčkem na kocoura Šklíbu, přenos hmyzáků za pomocí čínských hůlek a nakonec si vytvořily papírovou čarodějnici Elvíru, kterou si společně se sladkou odměnou odnesly domů. Během soutěže sbíraly body, za které jim pak byl udělen průkaz mladé čarodějky či čaroděje.

Celá akce se dětem moc líbila a všechny společně si ji užily.

Zapsala: Mgr. Monika Kosinová

Oznámení o volbách do školské rady z řad zákonných zástupců – pracoviště Úpice

Volby do školské rady

Igelitiáda - Den Země

Ve středu 10. dubna se žáci naší školy zapojili do dvacátého ročníku Igelitiády v Úpici, pravidelně uspořádaný u příležitosti blížícího se Dne Země. Akce patří do celostátního projektu „Ukliďme svět, ukliďme Česko“. Nejdříve jsme se věnovali třídění odpadu pomocí vzdělávacího programu Tonda Obal a ekologickým aktivitám ve škole. Následoval úklid v okolí školy a břehů řeky Úpy, kdy se nám podařilo sesbírat velké množství odpadu.

Zapsala: Mgr. Michaela Farská

Fotogalerii si můžete prohlédnout zde.

Plavecký výcvik

V rámci tělesné výchovy od 11. ledna do 29. března 2019 navštívili prvostupňoví žáci naší školy 10x krytý bazén v Trutnově. Výuková hodina vždy trvala 60 minut. Instruktorky plavecké školy si žáky rozdělily podle zdatnosti do tří skupin. Nejlepší plavci převážně bez pásku plnili plavecký výcvik ve velkém bazénu, kde zdokonalovali plavecký styl prsa. Zbylí žáci se plaveckým dovednostem nejdříve věnovali v malém bazénu. Časem se rozdělili na další dvě skupiny, kdy prostřední skupina byla také ve velkém bazénu. Při plaveckém kurzu byli žáci s instruktorkami v neustálém kontaktu, výuka probíhala v ideálních podmínkách s rozmanitými plaveckými pomůckami. Plavecký výcvik byl pro žáky velkým přínosem a během krátké doby byly patrny velké pokroky v plaveckém stylu. Na konci kurzu nechyběly závody a mokré vysvědčení.

 Zapsala: Mgr. Michaela Farská

Fotogalerii si můžete prohlédnout zde.

Výrobky žáků

V rámci pracovního vyučování a výtvarné výchovy naši žáci vytváří krásné výrobky. Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Ponožkový den

21. 3. jsme se přidali ke Světovému dni lidí s Downovým syndromem pěkně pestrými ponožkami. Moc děkujeme paní Pavláskové za sladkou "tečku" veselého dne.

Zapsala: Mgr. Michaela Farská

Fotogalerii si můžete prohlédnout zde.

Plstění

V úterý 19. března naší školu navštívily koordinátorky ekologické výchovy z Centra rozvoje Česká Skalice s programem PLSTĚNÍ. Žáci byli seznámeni s významem zpracování vlny, co vše se z vlny dá vyrobit. Hmatem mohli rozlišit vypranou vlnu a ovčí kůži. Zpracování vlny technikou plstění mokrým způsobem si žáci prakticky vyzkoušeli. Ač to vypadalo velmi jednoduše, čekal na nás velký kus práce. Žáci si nejdříve vybrali dva chomáčky obarvené vlny, do kterých ukryli mýdlo. Celé vložili do silonové punčochy a pořádně zauzlovali. Následovalo mydlení teplou vodou a to celých 15 minut! Vždy si jsme si chvilku odpočinuli. V jedné pauze jsme si připravili kartičku s ovečkou pro dárkové balení. Po plstění jsme uvolnili uzel a mýdlo opatrně vyjmuli. Výsledek jsme trochu opláchli pod vodou a nechali uschnout. Na konci programu jsme si shrnuli, co jsme dělali, jak plstěné mýdlo používat. Mýdla se nám opravdu moc povedla, žáci z nich měli radost. Moc děkujeme lektorkám za prima program.

Zapsala: Mgr. Michaela Farská

Fotogalerii si můžete prohlédnout zde.

Jóga pro děti

V měsíci březnu 2019 k nám opět zavítala po roční odmlce paní Hartmanová, zkušená cvičitelka jógy. Žáci si protáhli svá těla jako kočka, zopakovali si správné dýchání a postoj. Paní cvičitelka zkontrolovala, zda mají žáci rovná nebo kulatá záda. Nebudete tomu věřit, dopadlo to celkem na výbornou. Na závěr nechyběla úžasná relaxace s hudbou. Moc děkujeme za sluncem prolité cvičení.

 

Zapsala: Mgr. Michaela Farská

Fotogalerii si můžete prohlédnout  zde.

Florbal

V pátek 8. 3. 2019 se 5 žáků naší školy zúčastnilo regionálního kola ve florbalu v Hradci Králové. Všechny školy byly rozlosovány do dvou skupin a postupně mezi sebou svedly napínavé zápasy. Přestože naši statečně bojovali do posledního dechu (neboť nebyla kvůli nedostatku hráčů možnost střídání), nakonec skončili na 6. místě. Avšak podle přísloví: "Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se", odjížděli s dobrým pocitem, že do hry dali vše a dobře si i zahráli.

Zapsala: Mgr. Irena Kopecká

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

 

 

Medicimbálový turnaj

V pátek 8. března se žáci utkali v medicimbálovém turnaji. Míč byl opravdu těžký a zde jsou výsledky:

1. kategorie

1. místo      Kábrtová Lucie       

2. místo          Faltová Veronika

3. místo          Petirová Eva

2. kategorie

1. místo      Absolon Petr

2. místo          Duna Sebastián

3. místo          Kárászová Renata

3. kategorie

1. místo      Čermáková Alice

2. místo          Tobiášová Andrea

                       Peterová Tereza

3. místo          Vacek Jan      

 

Zapsala: Mgr. Michaela Farská

Fotogalerii si můžete prohlédnout zde.

Den řemesel

Dne 21. 2. 2019 se na SŠ a ZŠ Nové Město nad Metují konal „Den řemesel“ a opět se ho zúčastnili vycházející žáci školy, kteří mají zájem o některý z nabízených oborů nebo ještě nejsou rozhodnuti a chtěli si učební obor vyzkoušet. Jednotlivé obory byly připraveny na zařízeních školy – Králíček, Hradčany, Merkur i ve škole v Opočně. Všichni žáci měli také připravené i malé občerstvení.

Akce byla velmi pěkně připravena. Žákům se věnovali nejen učitelé, ale i studenti, kteří již obor nějakou dobu studují. Budoucí KUCHAŘKA Tereza Vacková si vyzkoušela práci v kuchyni. Nejdříve byla proškolena o bezpečnosti při práci a v dodržování hygienických pravidel. Pak se pustila s ostatními do přípravy tvarohových buchet a palačinek, které si pak také mohla sníst. Kromě toho dostala ještě navíc výslužku od cukrářů, a to vynikající minizákusky. David Nohejl, který má zájem o obor AUTOOPRAVÁŘ, si v dobře vybavené dílně v Opočně vyzkoušel přezouvání kol u auta, výměnu svíček u motoru.  I on byl nejprve důsledně poučen o bezpečnosti a hygieně při práci. Žákyně speciálních tříd Eva Petirová se zajímala o obor „RODINNÁ VÝCHOVA“. Na Hradčanech se ji ujala paní učitelka a dvě studentky 3. ročníku. Po proškolení o bezpečnosti a hygieně se nejprve pustila do žehlení utěrek, poté měnila povlečení na posteli, kterou zároveň i ustlala. Poté si zkusila ušít textilního ptáčka. Své konání zakončila pečením a zdobením vaflí, které si nakonec mohla sníst.

Všem žákům (i doprovodu) naší školy se akce moc líbila, všichni žáci byli velice šikovní.  Odnesli si nejen hezké zážitky, ale i dárky a pamětní listy.

Zapsala: Mgr. Irena Kopecká

Fotogalegii si můžete prohlédnout zde.

 

Beseda - Veselé zoubky

Naše škola se zúčastnila dm preventivního programu „Veselé zoubky“. V rámci vyučování proběhla edukativní hodina (dle přiložené Metodické příručky a DVD). Žáci si zopakovali zásady správné péče o chrup a techniku správného čištění.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Maškarní rej školní družiny

Dne 19.2. 2019 proběhl ve školní družině maškarní rej. Děti si předešlý týden vyrobily různorodé masky, ve kterých poté plnily úkoly – hod na koš, slalom s pimpongovým míčkem na lžíci. Na posledním stanovišti děti představily své masky. Za činnost na jednotlivých stanovištích byly děti ohodnoceny body, a poté odměněny medailemi a různými drobnostmi. Celá akce byla pak zakončena dětskou diskotékou, kterou si všichni účastníci moc užili.

Zapsala: Mgr. Monika Kosinová

Fotogalerii si můžete prohlédnout zde.

Beseda KRNAP „Co nám žere lesy“

Ve středu 13. února naší školu navštívil Ing. Bílek z KRNAPu s besedou na téma „Co nám žere lesy“. Beseda byla velmi poutavá, žáci se seznámili se různými živočichy ale i houbami, kteří ohrožují naše lesy. V úvodu jsme byli seznámeni se škodlivostí ale i podporou kůrovce. Žáci měli možnost brouka pozorovat přes lupu, zkoumat chodbičky, které vytváří v kůře. Poté jsme se věnovali problematice okusu kůry jeleny nebo poškození kůry při vytloukání paroží. V důsledku poškození kůry strom napadají dřevokazné houby, které pak vyhledávají mravenci. Do života stromu zasahují i „ptačí doktoři“ – datel a strakapoud. Krásnými fotografiemi se žáci seznámili i s dalšími škůdci jako jsou korovnice či bejlomorka buková. V závěru besedy žáci obdrželi kvíz – najít pět rozdílů v kresbě brouka. Celá beseda se nesla v přátelském duchu a užili si ji nejen děti, ale i učitelé a pan Bílek.

Zapsala: Mgr. Michaela Farská

Fotogalerii si můžete prohlédnout zde.

Zápis žáků do 1. třídy

Informace ohledně zápisu do 1. třídy si můžete prostudovat zde.

Plakátek, kdy se zápis koná si můžete přečíst zde.

Myslivost v KRNAP

Ve středu 30. ledna 2019 naši žáci využili nabídky programu KCEV Krtek ve Vrchlabí na téma MYSLIVOST V KRNAP.

Jednalo se o exkurzi do obůrky s jeleny nedaleko Vrchlabí. Nejdříve jsme jeleny mohli pozorovat dalekohledem a posléze i z blízka. Přilákaly je k nám dobrůtky, které jsme jim přivezli - jablíčka a mrkev. Krmení zvěře žáky moc bavilo, bylo kouzelné vidět jeleny tak blízko. Poté jsme se přemístili do centra ekologické výchovy KRTEK, kde nám Ing. Bílek promítl prezentaci o myslivosti v národním parku. Povídali jsme si o zvířatech, významu rysů a vlků, viděli jsme ukázky z foto pastí a spoustu dalších zajímavých věcí. Nakonec jsme mohli shlédnout různé ukázky kůží, trofeje a lebky.

Moc děkujeme za úžasný program i díky finanční podpoře KRNAP na autobusovou dopravu.

 

Zapsala: Mgr. Michaela Farská

 

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

RIAPS – Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež

V pondělí 28. ledna 2019 žáci 1. stupně navštívili v rámci MPP RIAPS – Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež v Trutnově.

Jedná se o zařízení, které je zaměřeno na prevenci sociálně patologického chování mládeže. Sociální pracovnice žákům představily možnosti, jak se dá užitečně trávit volný čas. Žáci si prohlédli velmi útulné prostory zařízení a vyzkoušeli si různé hračky a hry.

Moc děkujeme za přijetí.

 

Zapsala: Mgr. Michaela Farská

 

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Jaroměřská hokejka

Ve středu 23. ledna 2019 se naši žáci zúčastnili 8. ročníku soutěže ve florbalu v Jaroměři. Zúčastnili se turnaje družstev i soutěže florbalových dovedností. I přes velkou snahu jsme v soutěži družstev prohráli, ale užili jsme si to.

Moc všem sportovcům děkuji za reprezentaci školy.

 

Zapsala: Mgr. Michaela Farská

 

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

 

FOTOGALERIE - AKTUALIZACE

V sekci fotogalerie si můžete prohlédnout veškeré fotografie od začátku školního roku.

- odkaz na AKCE

- odkaz na SOUTĚŽE

Vánoční výstava

V předvánočním čase využili naši žáci nabídku Městského muzea a galerie J. W. Mezerové a navštívili výstavu Vánoce na Dřevěnce.

Mohli jsme zde vidět nově otevřené prostory národní kulturní památky vánočně vyzdobené vánočními stromečky, různými druhy betlémů a ukázkami cukroví. Nejvíce se nám líbil „ÚPICKÝ BETLÉM“.

Moc děkujeme paní průvodkyni za ochotu a čas. Výstava se nám moc líbila.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Vánoční kapřík

V pondělí 10. prosince se naši žáci zúčastnili 4. ročníku plavecké soutěže "Vánoční kapřík" v krytém bazénu v Trutnově. Sportovní klání bylo pro naši školu velmi úspěšné, přivezli jsme si 7 medailí.

Moc všem sportovcům děkuji za perfektní výkon.

 

1. místo Anna Zavoralová 25 m volným způsobem s pomůckou

1. místo Lucie Kábrtová 25 m volným způsobem s pomůckou

2. místo Tereza Peterová 25 m volným způsobem s pomůckou

2. místo Tereza Vacková 50 m volným způsobem

3. místo Nikola Pavlásek 25 m volným způsobem s pomůckou

3. místo David Nohejl 25 m volným způsobem

3. místo Tereza Vacková 25 m volným způsobem

 

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

 

Zapsala: Mgr. Michaela Farská

Oznámení o dnech volna pro žáky školy

Oznamuji tímto, že vyhlašuji v souladu s § 24, odst.2, zákona 561/2004 Sb. a vyhlášky 16/2005 § 2, na čtvrtek a pátek 3. a 4. 1. 2019 dny volna pro žáky SpZŠ A. Bartoše se sídlem v Úpici (pracoviště Úpice a Červený Kostelec). I ostatní školy (základní i střední) v obou městech vyhlásily den ředitelského volna pro žáky, proto nebude zajištěno stravování pro žáky v Červeném Kostelci, kam se obědy dováží ze ŠJ při SŠO, služeb a ekonomiky, ale žáci, kteří se stravují ve ŠJ při ZŠ – Lány (jídelna vaří pro veřejnost), si mohou na oběd přijít, nejdéle však do 11,15 hodin a musí mít oběd předem přihlášený.

Mgr. Jana Kulhánková, řed. školy

Exkurze - Cínoví panáčci

V úterý 27. listopadu 2018 naši žáci navštívili v rámci MPP chráněnou dílnu v Červeném Kostelci. Žáci shlédli výrobu cínových přívěšků, šperků a postaviček. Viděli jsme tavení cínu, přípravu formy, odlití a následné „vyloupnutí“ výrobku. Odlitý výrobek se musí ještě očistit, vyleštit a dozdobit.

Žákům se exkurze moc líbila, hotový výrobek si mohli zakoupit.

Zapsala: Mgr. Michaela Farská

MPP - Kočičí zahrada, Beseda o kouření

Kočičí zahrada

Poslední dvě besedy v měsíci listopadu s metodičkou Janou Kaplanovou se týkaly  zneužívání  léků. Lekce se jmenovala "Jak  Drápka bolelo bříško".

Velmi zajímavou formou byli žáci I. stupně vtaženy do příběhu, kde se jednalo o zneužívání a nadměrné užívání léků. Žáci pracovali v uzavřeném komunitním kruhu, kde se jejich emoce mohly naplno projevit.

Aktivní  spolupráci vystřídal v závěru besedy nápaditě zvolený motiv obrázku, kde mohli žáci zúročit všechny svoje vědomosti.

 

Beseda o kouření

Žáci II. stupně byli obeznámeni s riziky a nástrahy kouření. Jak kouření škodí, že může způsobit spousty onemocnění, proč lidé vůbec kouří, jak odmítnout cigaretu.

Vědomosti, které se žákům opravdu vyplatí dodržovat a použít je v praxi, hodnotím jako velmi přínosné.

 

Zapsala: Mgr. Jitka Středová

Dotkni se křídel

V pátek 2. listopadu naší školu navštívili manželé Jirsovi se svými opeřenými kamarády. Připravili si pro nás vzdělávací program „Dotkni se křídel“, který si klade za cíl povznesení a oživení pojmu sokolnictví, propagaci přírody, její ochranu a práci s mládeží. Žákům postupně ukázali pár poštolek, sokola stěhovavého, raroha velikého, puštíka, sovu pálenou a káně harrisovo.

Během ukázek povídali o zvláštnostech dravců, jejich potřebách, jak je chovají, ale hlavně jsme měli možnost se dotknout jejich peříček J. Káně harrisovo bylo úžasné a každý si ho mohl s rukavicí podržet. Díky péči svých chovatelů bezpečně létalo po třídě i mezi statečnými učitelkami.

Beseda se nám moc líbila, všichni jsme byli nadšení a těšíme se na další setkání.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Zapsala: Mgr. Michaela Farská

 

Sportovní setkání ZŠ speciálních KHK - Jaroměř

Ve čtvrtek 1. listopadu 2018 se žáci naší školy zúčastnili 1. ročníku Sportovního setkání základních škol speciálních královéhradeckého kraje.

Setkání se uskutečnilo ve sportovním areálu města Jaroměře ASVAJ a žáci soutěžili ve třech sportech - holomajzna, ringo a netradiční fotbal s „hruškovým“ míčem. V celkovém součtu získaných bodů jsme obsadili krásné 4. místo. Navíc David Nojehl byl vyhlášen nejlepším hráčem RINGA.

Žáci si netradiční sporty užili, setkání se nám moc líbilo a těšíme se na další.

Družstvo za SpZŠ A. Bartoše Úpice: Veronika Faltová, Lucie Kábrtová, David Nohejl, Nikola Pavlásek, Eva Petirová, Tereza Vacková, Anna Zavoralová.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Za školu: Mgr. Michaela Farská

Den stromů

„Den stromů“ - 20. října jsme si připomněli v rámci projektového dne ve středu 31. října.

Projekt jsme zahájili besedou na téma "Význam stromů pro život". Shlédli jsme video Lesy. Poté jsme se vydali na naučnou stezku za krásami lesoparku Dlouhé záhony. Stezka je zaměřena na druhovou pestrost místních dřevin, výskyt rostlin a živočichů, kteří žijí v řece i v lese.

Naučné tabule žáky vyzkoušely ze znalostí pomocí otázek souvisejících se zdejší přírodou, geologickými poměry i dalšími zajímavostmi. Mladší žáci si vyzkoušeli frotáž kůry stromů.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Za školu: Mgr. Michaela Farská

Den skřítka Hříbka

Pro žáky 1. stupně si 17. října třídní učitelky připravily DEN SKŘÍTKA HŘÍBKA.

Jednalo se o projektový den, kdy všechny aktivity provázely houby. Povídali jsme si, kde můžeme houby najít, na jaké skupiny se dělí. Které houby jsou pro lidi nebezpečné - jedovaté. Poznávali jsme houby, jejich názvy jsme doplňovali do básniček. Stejné téma se prolínalo dalšími úkoly v českém jazyce či matematice. Nejmladší žáci společně výtvarně vytvořili houbu, starší se naučili písničku s tanečkem.

Den skřítka Hříbka jsme si společně užili.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Za školu: Mgr. Michaela Farská

Šipkovaná

V pondělí 15. října 2018 proběhlo na naší škole sportovní odpoledne věnované orientaci žáků v terénu v oblasti lesoparku Dlouhé záhony v Úpici na téma LES.

Žáci byli rozděleni na malé skupinky. Postupně se vydávali na trasu, kterou jim vytyčili nejstarší žáci pomocí šipek a fáborků, a plnili zadané úkoly. Vědomosti zaznamenávali společně do pracovního listu.

 

1. kategorie

1. místo

Alice Čermáková, Veronika Faltová, Vít Ferenc

Nikola Pavlásek, Adam Holoubek, Matěj Gorol

2. místo

Jan Vacek, Petr Absolon, Martin Gorol

3. místo

Andrea Tobiášová, Lucie Kábrtová, Monika Dunová

 

2. kategorie

1. místo

Tereza Peterová, Augustin Absolon, Renata Kárászová

Michal Valdman, Eva Petirová, Izabela Ignácová

2. místo

Aleš Šivák, Sebastián Duna, Anna Zavoralová

 

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Střelecké přebory

V pátek 21. září 2018 naši školu opět navštívil pan Čudka.

Ve třídě proběhla beseda na téma „Střelné zbraně a dýky“. Poté si všichni žáci mohli vyzkoušet střelbu ze zbraně na terč. Žáci stříleli na dva druhy terčů.

Moc děkujeme za spolupráci.

 

Výsledky:

1. kategorie    mladší žáci

1. místo      Anna Zavoralová    11

2. místo          Tereza Vacková         9

                        Eva Petirová  

3. místo          Aleš Šivák                  7

 

2. kategorie   starší žáci třídy spec.         

1. místo      Marek Rybár        21

2. místo          David Holoubek         12

3. místo          David Nohejl             10

 

Velký terč

Renata Kárászová                              29

Petr Absolon                                     26

Vít Ferenc                                        27

Sebastián Duna                                20

Tereza Peterová                              20

Alice Čermáková                              20

Monika Dunová                                19

Veronika Faltová                             19

Nikola Pavlásek                               19

Adam Holoubek                              18

Jan Vacek                                      18

Barbora Šormová                           15

Andrea Tobiášová                          10

 

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Dopravní hřiště ve Dvoře Králové nad Labem

V rámci dopravní výchovy navštívili žáci na konci září 2018 dopravní hřiště ve Dvoře Králové nad Labem. Pracovnice domu dětí a mládeže Jednička v učebně žákům připomenula základní pravidla silničního provozu a dopravní značky, s kterými se žáci můžou na silnici setkat. Poté si žáci získané poznatky prakticky procvičili při jízdě na kole nebo koloběžce po dopravním hřišti.

Počasí nám opravdu přálo a žáci si dopravní výchovu hezky užili.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

MPP - den otevřených dveří - RIAPS Trutnov

Dne 24. 9. jsme využili den otevřených dveří v RIAPSIU v Trutnově.

Sociální pracovnice seznámily žáky s cílem a náplní tohoto zařízení. Žákům ukázaly, jak užitečně se dá trávit volný čas a tak předcházet sociálně patologickým jevům. V závěru následovala ukázka o škodlivosti kouření.

Během tohoto krátkého pobytu žáci II. stupně shlédli všechny prostory a vyzkoušeli si různé stolní hry.

Za školu: Mgr. Jitka Středová

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

MPP - beseda - dentální hygiena

V měsíci září se uskutečnila na naší škole beseda o dentální hygieně.

Žáci byli seznámeni se správnými hygienickými návyky, shlédli praktickou ukázku o správném čištění zubů, Dozvěděli se, které potraviny jsou příčinou zubního kazu a které potraviny jim naopak prospívají. Protože si všichni žáci přinesli zubní kartáčky, mohli si tak správný postup čištění zubů pod odborným dozorem vyzkoušet.

Studentky medicíny navštívily naši školu již několikrát. Díky nim se zubní hygiena u žáků zlepšila.

Za školu: Mgr. Jitka Středová

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Malá kopaná v Havlovicích

Video z této akce, které se zúčastnili někteří naši žáci si můžete prohlédnout zde.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.