Aktuality 2016/2017

Aktuality 2016/2017

Zpravodaj 2017

Vážení rodiče,

opět máme další školní rok za námi.

Zde máte odkaz na Zpravodaj 2017, kde se můžete blíže seznámit s výsledky práce Vašich dětí.

MPP - beseda - Prezentace vězeňské služby

Dne 20.6.  proběhla v rámci preventivního programu poslední beseda v tomto školním roce. Konala se v Červeném Kostelci na hřišti. Členové vězeňské služby v Mírově přijeli i se  svým čtyřnohým kamarádem. Žáci tak mohli shlédnout  krátkou ukázku výcviku psa při odhalení zločince.  Další informace se týkaly popisu a náplně práce v tomto zařízení.

Současná mírovská věznice je věznice se zvýšenou ostrahou. Má oddělení se zvýšenou ostrahou, oddělení se zvýšenou ostrahou se zesíleným stavebně technickým zabezpečením  a oddělení specializované pro výkon trestu odsouzených s poruchou duševní a poruchou chování ve věznici.

Zaměstnanost vězňů se  pohybuje kolem 60%. Pracovní uplatnění lze realizovat v areálu věznice. Odsouzení pracují ve dřevovýrobě, další uplatnění mohou nalézt na pracovištích kovovýroby, lepení obálek, výrobě žaluzií nebo keramiky.

Vzhledem k dlouhodobým trestům odsouzených je vedením věznice, kladen velký důraz na jejich mimopracovní aktivity a využívání volného času. Věznice spolupracuje s řadou  nevládních organizací a sdružení.

Žáci si mohli prohlédnout zbraně a další pomůcky používané pro dopadení pachatele.

Žákům se beseda se líbila.  

Zapsala: Mgr. Jitka Středová

20. ročník MISTROVSTVÍ ČR V CYKLISTICE Račice

13. – 14. 6. 2017 se konal již 20. jubilejní ročník Mistrovství ČR MPS v cyklistice v krásném prostředí umělého veslařského kanálu v Račicích, kterého se zúčastnili již po třetí i žáci naší školy, Anna Zavoralová, Martin Šlechta, David Nohejl, Tereza Vacková a z Červeného Kostelce Michal Lír. První den po příjezdu jsme se ubytovali, následně posilnili výborným obědem a za krásného slunného dne se pak konaly nejprve silniční závody na 10 km, kterých se zúčastnili Anička, Terezka a David, a poté na 30 km, které absolvovali Martin a Michal. Všichni byli úžasní, s tratí se statečně poprali a Anička Zavoralová si ve své kategorii Žákyně B dojela pro úžasné 1. místo a Terezka Vacková pro 2. místo. Hoši sice jeli, co jim síly stačily, ale letos bohužel díky velké konkurenci, která čítala přes sto závodníků, na medaili nedosáhli. Ve středu ráno nás opět probudilo sluníčko. Tentokrát se všichni naši stateční závodníci vydali na časovku jednotlivců na 5 km. Zde se opět umístila Anna Zavoralová na 1. místě a Tereza Vacková na 2. místě. Hoši i tentokrát však přes veškeré úsilí medaili nezískali. Aby těch ocenění ale nebylo málo, tak si ještě Anička dovezla za celkové vítězství ve své kategorii ještě krásný pohár.

Všem se závody moc líbily a už těší na další, 21. ročník závodů v cyklistice.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

6. ročník Evropských her handicapované mládeže EMIL OPEN

Ve dnech 7. – 11. 6. 2017 se poprvé žáci naší školy zúčastnili Evropských her handicapované mládeže, kde byli sportovci ze 16 zemí Evropy. Soutěžilo se v různých disciplínách, a to v atletice, plavání, boccia, stolním tenise a golfu. Naši žáci (Nikola Pavlásek, David Nohejl, Martin Šlechta, Jan Šulc, Eva Petirová, Anna Zavoralová, Tereza Vacková, Lucie Kábrtová, Veronika Faltová za Úpici a Michal Lír, Josef Minařík, Klára Pitřincová, Veronika Marešová, Nikola Macková za Červený Kostelec) se rozhodli porovnat své síly s ostatními v královské disciplíně, a to atletice. Soutěžili v hodu míčkem, skokem dalekým z místa i rozeběhem, v běhu na 100, 200 a 400 metrů.

Ve středu po příjezdu se konal zahajovací ceremoniál, na kterém nám sice trochu sprchlo, ale atmosféru déšť nezkazil. Vystupovala zde skupina The Tap Tap, která účastníky roztančila už přímo na náměstí. Poté zde vystoupil i moderátor Jan Kraus. Ve čtvrtek probíhaly na stadionu kvalifikace. Odpoledne, kdy měli naši borci kvalifikaci za sebou, jsme se vypravili do ZOO v Brně. V pátek pak probíhaly za nádherného počasí finálové souboje. Zde se už rozdělovaly medaile a děti jich přivezly celkem 15. Večer jsme jeli do města, kde probíhala Noc kostelů. Podívali jsme se do největšího kostela v Brně, a to do Kostela sv. Petra a Pavla. Tady si děti vyběhly v rámci tréninku 124 schodů nahoru a 124 dolů. Z věže kostela se všem naskytl nádherný pohled na celé Brno. V sobotu jsme měli možnost si vybrat jeden doprovodný program. Naše skupina tedy vybrala plavbu parníkem po Brněnské přehradě. Pro některé to byl parádní zážitek, neboť nikdy se na lodi neplavili. Odpoledne jsme se vypravili na slavnostní ukončovací ceremoniál v klubu La Gotta. Zde si všichni převzali certifikát účastníků her. Následovala výborná večeře a pak konečně slibovaná diskotéka, která roztančila téměř všechny účastníky, jak děti, tak i jejich doprovod. Při nedělním odjezdu někteří uronili slzu, někteří pomalu celý rybník slz. Většině se domů vůbec nechtělo. Téměř všichni si tu našli nové kamarády, někteří zase své první lásky. Celé toto sportovní klání bylo moc fajn a všichni se už těšíme na další ročník, který se bude konat opět v Brně.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Turisticko-ekologický týden na Rýchorách

V týdnu od 15. do 19. května 2017 se žáci naší školy opět zúčastnili turisticko-ekologického pobytu na Rýchorské boudě. Během těchto dní, kdy nám počasí opravdu přálo, se žáci seznámili s krásnou přírodou Rýchor i naší nejvyšší horou Sněžka. Pozorovali jsme květenu Dvorského lesa, u Sněžných domků se nám naskytl výhled na Vranní hory, pozorovali jsme život u studánek. Druhý den jsme si vyšli na Roh hranic a dále k hraničnímu přechodu s Polskem nad Albeřicemi. Cestou zpět jsme si vytvořili paletku barev z různých přírodních materiálů. Odpoledne jsme věnovali hrám v přírodě a 1. pomoci – konkrétně přenosu raněného. V podvečer jsme byli tvořiví, děti si vymodelovaly ze samotvrdnoucí hmoty sovičku a vybarvily si náramek u digitálních hodinek. Ve středu nás čekal celodenní výlet na Sněžku. Lanovkou jsme se nechali vyvézt až na samotný vrchol naší nejvyšší hory, kde byl ještě sníh. Procházkou okolo Polské boudy, Luční boudy, chaty Výrovky a Richtrových bud jsme se opět dostali do Pece pod Sněžkou. Výstup zpět na Rýchorskou boudu nás unavil, že jsme večer věnovali masážím nohou a sledování filmu Králové hor. Ve čtvrtek jsme ulevovali unaveným nohám, seznámili jsme se s programem EVVO „Život igelitové tašky“ a procvičili jsme si ošetření lokte, kolene či hlavy. Odpoledne nás čekala oblíbená šipkovaná s tajenkou, kdy se opět nikdo neztratil. Večer jsme se s chatou rozloučili v rytmu diska.

Věřím, že se žákům pobyt na Rýchorské boudě líbil a za rok se vrátíme na ni zas.

P.S. Ušli jsme asi 50 km !!!

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Ovoce a zelenina do škol

V rámci projektu Ovoce a zelenina do škol jsme obdrželi „Ochutnávkový koš“, který kromě ovoce a zeleniny obsahoval pomůcky (prkénko a nůž), které dobře posloužily k přípravě ovoce a zeleniny. Žáci se v rámci této besedy dozvěděli zajímavé informace, ochutnali různé druhy ovoce a zeleniny.

Fotky si můžete prohlédnout zde.

Mladý zdravotník ČČK

POMOZTE NÁM POMÁHAT!

Ve čtvrtek 25. 5. 2017 proběhl již 15. ročník krajského kola soutěže „Mladý zdravotník ČČK“ pro žáky speciálních škol, kterého se zúčastnily hlídky z mnoha měst Královéhradeckého kraje.

Soutěží tříčlenné smíšené hlídky a jejich úkolem je splnit na co nejvíce bodů úkoly na dvanácti stanovištích. Jednotlivé úkoly nejsou vůbec jednoduché, protože na soutěžící jsou připraveny úkoly nejen z oblasti historie ČČK, ale i další teoretické a praktické úkoly – poznávání léčivých bylin, obsah brašny první pomoci, ale hlavně jsou vždy na soutěžící připraveni figuranti z řad Mládeže ČČK v Úpici, kteří báječně dokážou ztvárnit šok zraněného člověka, kterému například z dlaně ruky trčí obrovský střep, krev teče proudem….  A teď mi, prosím, pomozte!!!!! Než se žáci dostanou do cíle, musí také absolvovat zkoušku z pravidel silničního provozu, přenášejí raněné, obvazují různé složité části těla, dokazují, že i ve sportovní disciplíně (hod na cíl) nejsou „žádný béčka“ …

Ač naši žáci nesou na svých bedrech nějaké to zdravotní postižení, jsou velice šikovní a dokáží se naučit, jak v případě nouze pomoci. Pochvalu slyšeli i od mnoha hostů, kteří se na průběh soutěže, přišli či přijeli podívat – paní Mgr. Táňa Šormová, krajská zastupitelka a zároveň členka naší školské rady, místostarostové Města Úpice pan Radim Fryčka a pan Karel Šklíba, naše dlouholetá sponzorka paní Hana Havlová, ředitelka OS ČČK Trutnov paní Iveta Špičková a další. Mnohokrát všem děkujeme za podporu, vstřícnost a motivační slova, která k soutěžícím vždy pronesou.

Je již tradicí, že je tato soutěž podpořena mnoha subjekty a já bych ráda touto cestou poděkovala Krajskému úřadu Královéhradeckého kraje, Městu Úpice, OS ČČK Trutnov, MS ČČK Úpice, manželce syna zakladatelky této soutěže paní Ing. Haně Havlové a samozřejmě všem, kteří se ochotně podíleli na organizaci a hladkém průběhu soutěže – rozhodčím z řad MS ČČK Úpice a Policie ČR, dále i skvělým figurantům, učitelkám, které děti na soutěž připravovaly a samozřejmě i všem soutěžícím.  Velké díky patří také pracovnicím ŠJ při ZŠ Lány, které pro všechny připravily opět skvělý oběd.

Po dvou letech se z vítězství radovala hlídka ze SpZŠ v Úpici a opět si na jeden rok ponechá krásný putovní pohár. I druhé místo obsadila hlídka z naší školy a na třetí příčce skončila hlídka žáků z Hostinného. Celkem se zúčastnilo 17 hlídek.

Fotoreportáž můžete shlédnout na stránkách školy: www.spzsabartose.cz

Výsledková listina

Za SpZŠ A. Bartoše - Jana Kulhánková.

Beseda - téma "Po stopách Čapků"

Dne 4.4. 2017 s paní Nývltovou (knihovnicí) proběhla vycházka po stopách rodiny Čapků v Úpici.

Žáci se dozvěděli mnoho zajímavých informací, a to např. Josef Čapek měl dceru Alenu Čapkovou. Jejich vila na Vinohradech je rozdělená na 2 části. V roce 2013 koupila Praha 10 půl domu  - část Karla Čapka, kterou zpřístupní veřejnosti a druhou polovinu dostanou potomci Josefa.

Zapsala: Mgr. Jitka Středová

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

 

Beseda - Beatles

Dne 27. 2. proběhla beseda s panem Rumlerem. Velmi zajímavým způsobem přiblížil žákům tvorbu legendární skupiny Beatles. Zachytil období jejich největší slávy, nejslavnějších písní, přidal několik zajímavostí o jejich životě.

Výklad byl doplněn jejich hudební tvorbou. Žáci se aktivně zapojovali do diskuze, měli zajímavé otázky.

Zapsala: Mgr. J. Středová

Centrum denní péče v Úpici - vyrábění na téma "DEN MATEK"

Žáci I. a II. třídy opět navštívili Centrum denní péče v Úpici, kde si pro nás připravili tvoření na téma "DEN MATEK". Děti si společně s klienty CDS Úpice vyrobily dáreček a přáníčko pro maminku.

Zaměstnancům Centra denních služeb moc děkujeme a těšíme se na další návštěvy.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Canisterapie

Opět jsme měli v měsíci březnu a dubnu milé zpestření výuky. Přijela k nám PaedDr. Olga Talášková se svým pejskem. Žáci plnili dle pokynů různé úkoly, ale také se s Akirou mohli pěkně pomazlit. Už se těšíme na další návštěvu.

Fotografie si můžete prohlédnout zde: 1, 2, 3, 4.

Jóga

Dne 24.4. k nám opět zavítala paní Hartmanová, zkušená cvičitelka jógy. Po zimě si žáci protáhli svá těla jako kočka, zopakovali si správné dýchání a postoj. Paní cvičitelka zkontrolovala, zda mají žáci rovná nebo kulatá záda.

Nebudete tomu věřit, dopadlo to celkem na výbornou. Paní cvičitelka byla spokojená. Jak by také ne. Její rady si žáci opravdu vzali k srdci.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Beseda - plazi

Dne 24.4. 2017 na naší škole proběhla beseda s p. Voňkou na téma plazi.

V první řadě mluvil o jedovatých hadech z Afriky, Asie, Ameriky a Austrálie, ale i z České republiky, přičemž žáky poučil o tom, jak se zachovat při setkání s hadem a jak případně ošetřit uštknutí. Poté dětem představil další zástupce plazů. S sebou si přivezl agamu kočičínskou, agamu vousatou, baziliška zeleného, želvu kloubnatou, želvu žlutohnědou a krajtu královskou. Ze zástupců plžů ukázal tři exempláře hlemýždě afrického. Děti byly ze zvířat nadšené a pozorně poslouchaly p. Voňku a aktivně se jej ptaly na vše, co je zajímalo.

Praktická ukázka v podobě živých tvorů byla pro žáky velice přínosná, jelikož si zvířata mohli zblízka prohlédnout, a dokonce i pohladit.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Školní kolo "Dopravní soutěže"

Ve čtvrtek 20. dubna 2017 se žáci naší školy i přes nepřízeň chladného počasí zúčastnili školního kola "Dopravní soutěže". Ve škole pro ně byly připraveny úkoly z oblasti pravidel silničního provozu, znalosti poskytnutí první pomoci, znalosti dopravních značek, a před budovou školy si vyzkoušeli své dovednosti z jízdy na překážkové dráze. Žáci zadané úkoly plnili, jak nejlépe dovedli.

Zde jsou výsledky jednotlivých kategorií:

1. stupeň ZŠ praktická

1. místo Marek Rybár

2. místo Veronika Faltová

3. místo Anna Zavoralová

 

2. stupeň ZŠ praktická

1. místo David Nohejl

2. místo Tereza Pastrňková

3. místo Patrik Holoubek

 

1. stupeň ZŠ speciální

1. místo Nikola Pavlásek

2. místo Jan Vacek

3. místo Tereza Peterová

 

2. stupeň ZŠ speciální

1. místo Jan Šulc

2. místo Filip Ferenc

3. místo Tereza Vacková

 

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Den Země - Igelitiáda

Dne 19.4. se naše škola zúčastnila již XVIII. ročníku Igelitiády.

První dvě hodiny byli žáci ve škole, které byly zaměřené na téma "Třídění odpadů". Žáci prvního stupně pracovali s výukovým programem "Tonda obal". Poté se žáci vybavili rukavicemi a pytlemi a společně jsme se vydali sbírat odpadky.

Úspěšný úklid jsme zakončili, jak je naším tradičním zvykem, opékáním vuřtů na školní zahradě.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Divadelní představení - Pohádkové nepohádky Josefa Čapka

Žáci I. stupně navštívili divadelní představení Čapkovo "povídání", v kterém hráli Kateřina a Miroslav Táborský. Celou inscenaci provází řada různých druhů loutek, které jsou vytvořeny v duchu ilustrací J. Čapka. Určitě se v představení najdou děti, které se nerady myjí, jsou líné, bojí se zubaře, nechtějí snídat.... Každá část povídání má poučný charakter, který by si z něj měl žák odnést.

Beseda - dentální hygiena

Studentky LFHK si pro žáky celé školy připravily velmi zajímavý program o prevenci zubního kazu.

Žáci se dozvěděli z jakých částí se zub skládá, jak si zoubky správně čistit a jak o ně pečovat.

Beseda byla velmi zajímavá a pro žáky přínosná.

Studentkám patří poděkování za velmi pečlivě připravenou besedu.

Mgr. J. Středová

 

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Velikonoční výstava

Před velikonočními prázdninami, ve středu 5. dubna 2017, naši žáci navštívili výstavu „NESEM VÁM LÍTO A DOBROU NOVINU! ANEB VELIKONOCE V MUZEU“.

Paní Mgr. Nešněrová nás poutavým vypravováním přenesla do tradic Velikonoc. Žáci se seznámili s pokrmy v období půstu, vynášením Smrťačky, dívčí koledou – "Líto, líto nesu" a tradičními symboly Velikonoc. Mazanec, jidášky a beránek byly k nakousnutí, vajíčka krásně nazdobená, kolovrátek jak se patří přikrytý plátnem.

Moc děkujeme za krásnou výstavu.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Exkurze - RIAPS Trutnov

V měsíci dubnu žáci II. stupně zavítali do RIAPSU. Pro mnohé z nich to byl neznámý pojem, který jim vysvětlily pracovnice tohoto zařízení.

Nyní několik slov o Nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež Shelter. Služba se zaměřuje na děti a mladistvé v rozmezí 6 – 26 let. Úkolem je suplovat chybějící či nedostatečné sociální podmínky nezbytné pro zdravý vývoj dětí. Žáci mohou využívat těchto služeb, kde mohou realizovat svoje zájmy. Centrum funguje v odpoledních i dopoledních hodinách a také o prázdninách. Existuje zde nabídka různých mimoškolních činností a stolních her.

Mgr. J. Středová

ZÁPIS ŽÁKŮ

ZÁPIS   ŽÁKŮ

Ředitelství Speciální základní školy Augustina Bartoše vyhlašuje

ZÁPIS  ŽÁKŮ

do prvního ročníku pro děti se speciálními potřebami

a pro děti se zdravotním postižením,

které mají doporučení poradenského zařízení k poskytování

podpůrných opatření od 3.stupně. 

 

Zápis se bude konat v budově školy

Speciální základní škola Augustina Bartoše – nábř.pplk. A. Bunzla 660, Úpice

dne  7. dubna 2017 (pátek) od 13,00 do 16,00 hodin.

 

Přijďte, těšíme se na Vás!

 

Informace na tel. čísle :  736 409 463 nebo emailu: zvs.kulhankova@centrum.cz

 

 

 

 

 

 

Projekt "VESELÉ ZOUBKY"

Naše škola se zúčastnila dm preventivního programu „Veselé zoubky“. V rámci vyučování proběhla edukativní hodina (dle přiložené Metodické příručky a DVD). Žáci si zopakovali zásady správné péče o chrup a techniku správného čištění.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

MPP - beseda - kybergrooming

V únoru se žáci I. a II. stupně ZŠ praktické a speciální zúčastnili besedy pod vedením koordinátora prevence J. Bábika a příslušnicí městské policie.
Žákům II. stupně  byla přiblížena problematika, úskalí a nebezpečí kybergroomingu. Dozvěděli se , co to je falešný profil, sexting,  mnoho dalších poučných informací o dětské pornografii. Jak mají postupovat a případně se bránit, aby nedošlo k jejich zneužívání v této oblasti. 

Žáci I. stupně byli seznámeni s pojmem  tísňová linka, vyzkoušeli si praktickou ukázku telefonátu s operátorem, dozvěděli se, jak přivolat a oznámit pomoc.

Další informace se týkaly náplně práce Městské policie. Žáci si mohli prohlédnout jejich vybavení, včetně zbraně, kterou si mohli za přísného dohledu osahat, neprůstřelnou vestu a ostatní pomůcky.

Závěr besedy se týkal citlivé problematiky, kterou je  kybergrooming.

Chtěla bych velmi poděkovat panu Bábikovi a jeho kolegyni za velmi citlivý a  profesionální přístup k dětem.     

Nové informace jim byly  podány velmi srozumitelnou a nenásilnou formou. Žáci tiše, napjatě  a se zájmem poslouchali. Věřím, že si odnesli mnoho cenných rad a zkušeností.

Za tuto záslužnou a velmi důležitou osvětu patří oběma veliký dík.

Mgr. Jitka Středová

 

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Sběrové aktivity za I. pololetí

Sběrové aktivity za 1. pololetí

Papír

1. místo – Tereza Vacková   438 kg

2. místo – Eva Petirová             162 kg

3. místo – Lucie Kábrtová           89 kg

 

Kaštany

1. místo – Jan Vacek          136 kg

2. místo – Tereza Vacková          51 kg

3. místo – Lucie Kábrtová           27 kg

 

PET víčka

1. místo – Lucie Kábrtová    2621 ks

2. místo – Eva Petirová             1300 ks

3. místo – Jan Vacek                 1220 ks

 

Pomerančová kůra

1. místo – Anna Zavoralová   80 dkg

2. místo – Jan Vacek                 10 dkg

 

Elektro spotřebiče

1. místo – Tereza Peterová  28 ks + baterie

2. místo – Anna Zavoralová      27 ks + baterie

 

Barevný den

Pondělím 30. ledna žáky I. a II. třídy provázel "BAREVNÝ DEN". Začínal „kouzlením“ paní učitelky, která žáky seznámila s mícháním základních barev. Žáci výsledky pokusů vyznačovali do pracovních listů. Už ví, jaké barvy vzniknou mícháním červené a žluté či modré a žluté ...

Barvy nás provázely i v dalších činnostech: vybarvování správnou barvou obrázky z básničky, vypsat všechny barvy na tabuli a slova vyslabikovat či najít správné písmeno. Vybarvit stejnou pastelkou matematické příklady, které mají stejný výsledek nebo vyznačit, která slova patří k sobě.

Žáci sami měli na sobě barevné – pestré oblečení a na konci dne pastelky k ořezání. Den jsme si společně báječně užili.

 

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Program EVVO - beseda - "Bodlinka u nás"

Dne 9.1. 2017 se žáci celé školy zúčastnili besedy p. Bílka z KRNAPu na téma: „Bodlinka u nás“.

V první části žáky seznámil s ježkem obecným – jaké druhy ježků se u nás vyskytují, jejich znaky a způsob života (mláďata, potrava, zimní spánek). Dále žáky obeznámil s jejich zvyky, jaké mají nepřátelé, jaká jim hrozí nebezpečí a vyvrátil všeobecně známé pověry o ježcích (např. ovoce na bodlinách, …). Na besedu p. Bílek přivezl ukázat živého ježka, jménem Bodlinka, o kterého se starají v záchranné stanici KRNAPu.

Druhá část se týkala geomorfologie Krkonoš. Žáci se dozvěděli o geologické historii a vzniku Krkonoš, horských přírodních podmínkách a vlivu člověka na přírodu (těžba nerostů a zemědělství).

Beseda se všem velmi líbila, byla zajímavá, poučná a žákům dala mnoho nových vědomostí

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Vánoční dílny a posezení ve třídách

Těšení na Vánoce začalo výrobou vánočních dekorací. V každé třídě se vyráběly jiné dekorace – vánoční ozdoby, svícny, stromečky, balení dárků a plno dalšího. Žáci byli velmi snaživí a výrobky se jim podařily.

Poslední předvánoční den byl věnován vánočnímu posezení ve třídách. Společně jsme si popovídali o tradicích a zvycích v rodinách, uvařili si čaj a ochutnali cukroví, které žáci donesli. Nechyběly ani dárky pod stromečkem. Moc děkujeme maminkám za jejich spolupráci.

V některých třídách se pouštěly lodičky se svíčkou, odléval se vosk a rozkrajovalo jablíčko.

Všem přejeme krásné Vánoce a šťastný nový rok 2017.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Pyžamová párty

Když se řekne pyžamová párty, každý si představí oblečení do postele. Ano, tak bylo pojato předvánoční pondělí 19. prosince.

Pro žáky I. a II. třídy si třídní učitelky připravily PYŽAMOVOU PÁRTY s diskotékou. Všichni jsme se na to patřičně přestrojili do nočních košil nebo pyžam, někdo se vylepšil i o župan a pantofle. Společně jsme si poslechli pohádku od Josefa Čapka "O pyšné noční košilce" a pobavili se o pohádkách, které patří k usínání. Dále jsme počítali noční košilky, čepice a další oblečení. V duchu Vánoc si vytvořili staročeský vrkoč, který se Všem moc povedl. Poslední hodinu jsme věnovali pyžamové diskotéce.

Den jsme si společně úžasně užili.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Vánoční výstava v Muzeu v Úpici

Ve čtvrtek 8. prosince naši žáci navštívili vánoční výstavu "Voňavé Vánoce" v Muzeu v Úpici, kde se nás ihned ujala paní průvodkyně.

Mohli jsme zde vidět kupecký krámek plný dobrot spojený s přípravami vánočních pokrmů – koření, oříšky, ovoce, homole cukru, turecký med, mouky v pytlích. Ve staročeské kuchyni jsme obdivovali pokrmy a cukroví našich prababiček. Vánoční atmosféru dokreslovalo velké množství betlémů. Nejvíce se nám líbil „úpický betlém“.

Moc děkujeme paní průvodkyni za ochotu a čas. Výstava se nám moc líbila.

Centrum denní péče v Úpici - vyrábění na téma "ZIMA, VÁNOCE"

V předvánoční čas naši žáci dostali pozvání na společné tvoření v Centru denních služeb. Centrum jsme navštívili na dvě skupiny, protože bychom se do útulných prostor najednou nevešli. Společně jsme si vytvořili krásný vánoční stromeček a sněhuláka, nasáli vánoční atmosféru a setkali se s klienty CDS Úpice.

Zaměstnancům Centra denních služeb moc děkujeme a těšíme se na další návštěvy.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

MPP - beseda - Trestní odpovědnost a právo

V prosinci  měli žáci  II. stupně  možnost zúčastnit se besedy na téma „Trestní odpovědnost.“ Beseda se konala ve spolupráci s panem vychovatelem Vrbatou. Cílem besedy bylo přiblížit žákům základní pojmy z výše uvedené oblasti, apelovat na uvědomělost při jejich chování ve všech oblastech života a posílit vědomí vlastní odpovědnosti za své chování.

V závěru chlapci z policejní školy předvedli  různé prvky sebeobrany.  Někteří žáci měli možnost si tyto dovednosti i vyzkoušet. Program byl velmi kvalitně připraven, žáci byli spokojeni. 

Zapsala Mgr. Jitka Středová

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Mikulášská nadílka

V pondělí 5. prosince pro žáky II. třídy byla připravena „čertí škola“. Žáci pracovali do čertovského sešitu, kde plnili úkoly z českého jazyka a matematiky.

V průběhu dopoledne do naší školy zavítali čerti, andělé a Mikuláš. Žáci I. a II. třídy jim společně zatančili a zazpívali písničku, odměnou jim byla malá sladkost. Nikoho si čerti neodnesli, i když neposlušné žáky tu máme…

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

MPP - beseda - sociální začleňování menšiny - II. stupeň

Žáci se aktivně  zapojovali do diskuze, v které byly řešeny  záležitosti, jako jsou předsudky, přátelství a mnoho dalších zajímavých informací.

Beseda byla zakončena poučným příslovím: "Jak se budete chovat k jiným, tak se budou chovat ostatní k vám".

Zapsala: Mgr. Jitka Středová

Fotografie si můžete prohlédnou zde.

Oznámení o čerpání ředitelského volna

Oznamuji tímto, že z důvodu šetření energiemi vyhlašuji v souladu s § 24, odst.2, zákona 561/2004 Sb. a vyhlášky 16/2005 § 2, na pátek 18.11. 2016 den ředitelského volna pro žáky SpZŠ A. Bartoše se sídlem v Úpici (pracoviště Úpice a Červený Kostelec).

Vzhledem k tomu, že i ostatní školy (základní i střední) v obou městech, budou čerpat den ředitelského volna i ve čtvrtek 22.12. 2016, nebude zajištěno ani pro jedno pracoviště stravování pro žáky (v Úpici ho poskytuje ŠJ při ZŠ Lány, v Červeném Kostelci ŠJ při SŠO, služeb a ekonomiky), vyhlašuji i na tento den pro žáky den ředitelského volna.

Mgr. Jana Kulhánková, řed. školy

Halloween, Dušičkový den

Pro žáky I. a II. třídy si v pondělí 31. října třídní učitelky připravily HALLOWEEN A DUŠIČKOVÝ DEN. Jednalo se o projektový den, kdy všechny aktivity provázela tato tematika. Vypravovali jsme si například:

- HALLOWEEN - kde se slaví, jak vznikl tento svátek a jeho tradice.

- DUŠIČKY - kde se slaví, jak se tento svátek jmenuje a jeho tradice.

Žáci si vyrobili lampičku, počítali dýně, poslechli si vyprávění o dušičkách (Chaloupka na vršku) a mnohé další. 

Na závěr jsme si zapálili svíčky v lampičkách a vydlabaných dýních. Všem se tento den moc líbil.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Canisterapie

Dne 25.10. jsme měli milé zpestření výuky. Přijela k nám PaedDr. Olga Talášková se svým pejskem. Žáci plnili dle pokynů různé úkoly, ale také se s Akirou mohli pěkně pomazlit. Už se těšíme na další návštěvu.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Jablíčkový den

Pro žáky I. a II. třídy si v pondělí 24. října třídní učitelky připravily JABLÍČKOVÝ DEN. Jednalo se o projektový den, kdy všechny aktivity provázely jablíčka. Povídali jsme si, jak jablíčka na stromech rostou, co je v nich ukryto. Počítali jsme jadýrka či jablka, učili se básničku od Františka Hrubína, zpívali písničky na stejné téma. Žáci výtvarně ztvárnili jabloň a bedýnku plnou jablíček. A co by to bylo za den, kdyby si žáci nezkusili jablka ochutnat. Mladší žáci připravovali jablíčkový salát, starší se pustili do jablečného závinu. Všichni byli moc šikovní a moc jim chutnalo. 

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Šipkovaná, orientační běh

V pondělí 17. října 2015 proběhlo na naší škole sportovní odpoledne věnované orientaci žáků v terénu v oblasti lesoparku Dlouhé záhony v Úpici na téma HORY A SKÁLY.

Žáci byli rozděleni na dvě skupiny.

Žáci tříd ZŠ speciální a 1. stupně hráli šipkovanou. Mladší žáci se učili vytyčit trasu pomocí šipek, na trase zobrazit úkoly a poskládat puzzle na zadané téma. Starší žáci byli zkoušeni z názvů stromů, které se nacházejí na horách. Postupně ve dvojicích šli plnit po šipkách pracovní list. Na konci je také čekalo složit puzzle.

Žáci 2. stupně běhali na čas po trati vytyčené pomocí fáborů, kde zároveň hledali obrázky stromů.

 

Zde jsou výsledky:

1. kategorie – Šipkovaná

1. místo Eva Petirová

2. místo Anna Zavoralová

3. místo Tereza Vacková

Fotografie: šipkovaná, orientační běh

MPP - beseda - prevence vztahů dětí v kolektivu - I. stupeň

Dne 11. 10. proběhla beseda o budování kladných vztahů ve třídě. Paní Mikesková žákům speciálních  tříd a žákům I. stupně tříd praktických přiblížila tuto problematiku formou pohádky, "Medvědi nevědí". Všichni napjatě poslouchali a krásně spolupracovali. K tomuto tématu obdrželi omalovánky.

Zapsala: Mgr. Jitka Středová

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Sběr kaštanů

Využili jsme posledních teplých podzimních dnů a vydali jsme se do kaštanové aleje sbírat kaštany. Ty jsme dali myslivcům a ti nám za ně dali finanční odměnu.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Dopravní hřiště ve Dvoře Králové nad Labem

I letos ke konci září naši žáci navštívili dopravní hřiště ve Dvoře Králové nad Labem. Počasí nám přálo, a tak po krátkém připomenutí základních pravidel silničního provozu a dopravních značek, žáci vyrazili na praktické dovednosti. Před budovou Domu dětí a mládeže Jednička byla pro první skupinu připravena překážková dráha, druhá skupina měla za úkol jezdit na kole nebo koloběžce po dopravním hřišti podle pravidel silničního provozu. Všichni žáci si vyzkoušeli obě varianty a věřím, že získané zkušenosti použijí v běžném životě.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

 

Hasičský den

Dne 20.9. se naši žáci za doprovodu pedagogických pracovnic vydali do Červeného Kostelce na „Hasičský den“. Hasičský záchranný sbor Červený Kostelec představil žákům metody a postupy práce při náročné práci hasičů záchranářů (výjezd k požáru, bezpečnost práce, jak se zachovat jako účastník požáru, atd.). Žákům předvedli technické zázemí pohotovostního vozidla. Dále měli pro žáky připravené stanoviště, kde plnili jednotlivé úkoly (stříkání z hadice na cíl, oblékání do hasičské výstroje atd.).

Tímto všem členům moc děkujeme za poučené a přitom zábavné dopoledne.

Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Tma přede mnou aneb dotkněte se Krkonoš

Dne 14. září jsme zavítali do vrchlabského zámeckého parku, kde pro nás měla společnost KRNAP připravené dopoledne na téma "Tma přede mnou aneb dotkněte se Krkonoš". Jak již vypovídá z názvu, jednalo se o problematiku nevidomých lidí. Nejprve nás čekala beseda s nevidomou paní a jejím vodícím psem Brigitou. Poté jsme šli zpět do zámeckého parku, kde pro nás měli na jednotlivých stanovištích připravené různé úkoly (chození po laně se zavázanýma očima, poznávání bosou nohou různé přírodní materiály, poznávání hmatem srst zvířat atd.).

Pro děti bylo velmi zajímavé vyzkoušet si život očima nevidomého. Moc děkujeme za zajímavou a poučnou zkušenost.

Fotografie si můžete prohlédnou zde.

Projekt "Ovoce do škol"

V rámci projektu "Ovoce do škol" získali žáci, kteří nastupovali v tomto školním roce do 1. třídy svačinovou krabičku, která obsahovala dárky v podobě mléka, džusu a hračky. Moc Vám děkujeme a těšíme se na další spolupráci.

Fotografii si můžete prohlédnout zde.

Střelecké přebory, paintball, airsoft

V pátek 2. září 2016 se na školní zahradě konaly střelecké přebory s ukázkou paintballu a airsoftu. Pan Jakub Riedl žáky seznámil s bezkontaktním adrenalinovým sportem paitball a moderním druhem vojenského sportu – airsoft. Při dodržení bezpečnostních pravidel si žáci mohli vyzkoušet střelbu z těchto pistolí.

Střelecké přebory se uskutečnily pod dohledem pana Čudky. Všichni žáci si mohli vyzkoušet střelbu ze zbraně na terč. Žáci byli rozděleni do čtyř kategorií. Oběma pánům moc děkujeme.

 

Výsledky:

1. kategorie – mladší žáci třídy speciální

1. místo Tereza Peterová 8 b.

2. místo Tereza Vacková      6 b.

3. místo Jan Vacek               3 b.

 

2. kategorie – starší žáci třídy speciální

1. místo Jan Šulc          16 b.

2. místo Martin Šlechta        14 b.

3. místo Eva Petirová            11 b.

 

3. kategorie – mladší žáci

1. místo Sebastián Duna  13 b.

2. místo Anna Zavoralová     9 b.

              Erika Nanárová       

3. místo Lucie Kábrtová        7 b.

 

4. kategorie – starší žáci

1. místo David Holoubek  21 b.

2. místo Patrik Holoubek     17 b.

3. místo David Nohejl          15 b.

Kamerový systém

Vážení rodiče, na naší škole byl instalován a zprovozněn kamerový systém. Ředitelka školy vydala v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů v platném znění směrnici, která upravuje používání kamerového systému. (odkaz na směrnici)

Účel a cíl instalace kamerového systému
1. Speciální základní škola Augustina Bartoše v Úpici touto směrnicí stanovuje zásady používání kamerového systému s cílem zajistit bezpečnost žáků a nezbytnou ochranu majetku zřizovatele, práv žáků i návštěvníků školy v prostorách vchodu do školy a na hlavní chodbě a zároveň dostát ustanovení zákona na ochranu osobních údajů.

2. Kamerový systém slouží na ochranu vlastnických práv zřizovatele, ochranu majetku školy a osob pobývajících v budově školy.

3. Účelem zpracovávání pořízených obrazových záznamů je především prevence a odhalování protiprávního jednání ve veřejných venkovních areálech školy.

4. Tyto záznamy slouží jako důkazní materiál pouze v případě trestné činnosti nebo v případě způsobení škody na majetku a právech rodičů, žáků a návštěvníků školy. K záznamům má přístup pouze ředitelka školy.

5. Monitorování prostor vstupu do školy, prostoru chodby a schodiště je schváleno Úřadem na ochranu osobních údajů.